Otomotivde Çin-Alman işbirliği

Alman otomotiv devleri Daimler ve Volkswagen’ın artık Çinli ortakları var. Kurulan yüzde 50 – 50 ortaklıklarla yeni nesil elektrikli araçlar üretilecek


Elektrikli araç konusunda en büyük pazarlardan ve üreticilerden olan Çin, otomotivin bir diğer devi olan Almanya ile ilişkilerini gittikçe ısıtıyor. Alman markaları Çin pazarındaki üreticiler ile ortak firma kurup üretim yapma modası başlattı. En büyük iki üretici Daimler ve Volkswagen, kendilerine Çinli ortak buldu.

GEELY DAIMLER İLE %50-50 ORTAK OLDU

Otomotivde Çinli ve Alman iki dev işbirliğine gitti. Alman Daimler, Smart markasını Çin’in pazarında elektrikliye dönüştürmek için Geely ile anlaştı. Anlaşma kapsamında yeni nesil elektrikli otomobiller üretilecek. Fransa ve Slovenya’daki tesislerde ise Smart üretimi devam edecek.

İKİ MODELLE GİRİYOR

Daimler CEO’su Dieter Zetsche “En küçük aracımız hala Çin ve ötesinde büyük bir potansiyele sahip. Geely bu fırsatlardan yararlanmak için doğru ortak” dedi. Daimler ve Geely, girişimin yüzde 50’sine sahip olacak. Smart’ın iki modeli olan ForTwo ve ForFour altyapısını Renault ile paylaşıyor.
Daimler’den geçen yıl yapılan açıklamada Mercedes markası yeni EQ yani elektrikli modelleri için 500 milyon euroluk bir yatırım yapacak. Geely ile olan anlaşma doğrultusunda Smart’ın Çinli marka ile ortak olarak geliştirilen modelleri 2022 yılında Çin’deki fabrikada üretilecek.

JETTA ÇİN PAZARINDA

Bir diğer Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in popüler Jetta markası ise Çin’de üretilecek. Volkswagen Jetta’yı devlete ait olan Çinli otomobil firması First Auto Works ile ortak girişimle üretecek. Başlangıçta üç model sunulacak. Mevcut Jetta sedan ve iki SUV. Volkswagen, modellerin tamamen elektrikli olup olmadığını açıklamadı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir