Otomotivde alarm sinyalleri verildi

Durgunluk içinde olan Çin’deki otomotiv sektörü, ağustos ayında da yüzde 6.9 daralma yaşadı. Gerilemenin 14 aya çıktığı ülkede elektrikli araç satışlarında da sert düşüş var.


Çin Otomotiv piyasası durgunluktan çöküşe doğru ilerliyor. Uzun süredir zor şartlar altında hareket eden ve küçülen Çin otomobil piyasası son dönemde bu düşüşü toparlayamadı. Çin Otomobil Üreticileri Birliği’nin açıkladığı rakamlara göre otomotiv piyasasında satışlar ağustos ayında yüzde 6.9 daraldı. Yıllık bazda bakıldığında ise daralma yüzde 11 düzeyinde.

14 AYDIR GERİLEME YAŞANIYOR

Ağustos ayında yaşanan bu daralma 14 aylık kesintisiz daralmanın bir parçası. Analistlere göre şu anda yaşanan gerileme devam etme eğiliminde. Bu düşüşte birçok etken ön plana çıkıyor. Piyasasının durumunda etkili olan nedenlerin en önemlilerinden biri ticaret savaşlarının yarattığı etki. Bir diğer sebep ise son yıllarda ekonomik daralma ve otmotiv piyasasının yapısal sorunları.

ELEKTRİKLİDE YÜZDE 15.8 DÜŞÜŞ

Elektrikli araç devriminin beklenilen ilgiyi görmemesi de bir diğer neden olarak ön plana çıkıyor. Çin’de elektrikli araç satışları da ağustosta yüzde 15.8 gerileyerek ikinci aylık düşüşünü yaşadı. Temmuz ayındaki gerileme yüzde 4.7 düzeyindeydi.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir