Çin’de online alışveriş 680 milyar doları aştı

Çin Ticaret Bakanlığı’na göre, 2019’un ilk yarısında yurtiçi online perakende satışlar bir önceki yıla göre yüzde 17.8 artarak yaklaşık 680 milyar doları aştı. Bu rakam toplam tüketim mallarının perakende satışının yüzde 25’ini oluşturuyor


İnternetin, e-ticaretin ve lojistiğin gelişmesiyle birlikte Çinliler, online alışverişte harcamalarını artırmaya devam ediyor. Çin Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, 2019’un ilk yarısında yurtiçi online perakende satışlar bir önceki yıla göre yüzde 17.8 artarak yaklaşık 680 milyar doları aştı. Bu rakam ise toplam tüketim mallarının perakende satışının yüzde 25’ini oluşturuyor. Yani her 100 doların 25’i online platformlarda harcandı.

ÖZEL GÜNLERDE ONLINE TERCİH EDİLİYOR

E-ticaretin dünyada yaygınlaşmasıyla birlikte online alışveriş festivalleri de büyük rağbet görmeye başladı. Bunlardan bazıları olan Bekarlar günü, Çin Sevgililer Günü, Kadınlar Günü gibi özel günlerde alışverişe harcanan para ise arttı. Çevrimiçi perakende sitesi JD.com, bu yıl, 1 ila 18 Haziran tarihleri ​​arasında siparişlerinin 28 milyar doların yükseldiğini belirtti.

BEKÂRLAR GÜNÜNDE 2.8 MİLYAR PAKET GÖNDERİLECEK

Tüm bu gelişmeler ülkedeki lojistiğin de artmasına yardımcı oluyor. Çin Devlet Posta Bürosu, 2018’de her bir Çinli bir önceki yıla göre ortalama 36 teslimat aldığını gösterdi. Yine aynı kurumun açıklamasında, Çin’in bu yılki 11 ila 18 Kasım gerçekleştirilen Bekârlar Günü için 2.8 milyardan fazla paket görmeyi bekliyor. Geçen yılki paket sayısı ise 1.87 milyardı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Dijital yuan Alibaba egemenliğini azaltacak

Çin’de ödemelerin yüzde 55’ini elinde bulunduran Alibaba’nın ödeme hizmeti şirketi Alipay gibi firmaları zor günler bekliyor. Çünkü Çin’in dijital yuan’ı devreye almasıyla bu firmaların Pazar payları düşecek ve bankaların işi kolaylaşacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir