Önce Koç gitti sıra Çinli devde

Beyaz eşyada dünyanın iki önemli markası Arçelik ve Çinli Haier, rekabeti Romanya’ya taşıdı. Romanya’daki tek buzdolabı fabrikasının sahibi olan Arçelik’in ardından ülkeye Çinli Haier girmeye karar verdi. Haier’in Romanya’da kuracağı 53 milyon euroluk fabrikası gelecek sene üretime başlayacak


Dünyanın en büyük beyaz eşya devlerinden Çinli Haier, buzdolabında Arçelik’le rekabetini Romanya’ya taşıdı. Romanya’da üretim tesisleri bulunan Arçelik’in ardından bu kez ülkeye giren Çinli Haier oldu. GE, Hotpoint, Hoover, , Fisher & Paykel 7 dev markanın sahibi olan Çinli Haier Group, Romanya’nın Prahova kentine 53 milyon euroluk yatırımla buzdolabı fabrikası kuracak. Fabrika, 2021’in 3’üncü çeyreğinde hizmete girecek ve Çinli devin Avrupa’daki ilk buzdolabı üretim tesisi olacak. Geçen yıl Fortune listesine göre 28 milyar dolarlık cirosu ile dünyanın 448’inci büyük şirketi olan Haier’in ülke müdürü Cristina Banica, “Haier’in Fransa, İtalya, Çin, Rusya ve Türkiye’de üretim tesisleri var. Bu fabrikaların yanı sıra Haier, Romanya’daki bir fabrika ile Avrupa’daki faaliyetlerini genişletiyor” dedi. Romanya Maliye Bakanlığı’nın resmi sitesine göre 53 milyon euroluk yatırımın yarısı devlet yardımı olacak.

TEK ÜRETİCİ ARÇELİK

Bilindiği üzere Romanya’daki tek fabrika Arçelik’in Gaesti tesisi. Bu tesis ise Arçelik’in altında Arctic markasına ait. Koç Holding’in beyaz eşyadaki amiral gemisi Arçelik, 2002 yılında Romanya’nın lider buzdolabı markası Arctic’i satın almış ve ülkedeki en büyük üretici olmuştu. Yıllık 2.6 milyon adetlik buzdolabı üreten Arctic, 2005 yılında sandık tipi derin dondurucu üretim hattı devreye almıştı.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin birinci Türkiye ikinci sırada

Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları listesine Çin ve Türkiye yine damga vuran ülkeler oldu. Listede en fazla müteahhit veren ülke 74 şirketle Çin olurken 44 şirket ile Türkiye ikinci sırada yer aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir