Merkez Bankası yuan kurunu belirledi: 6.96

ABD ticaret savaşını derinleştirmeye devam ederken Çin de restini gördü. Çin yuan’ın seviyesini 6.9683 seviyesine çekerken ABD tarım ürünlerinin alımını da geçici olarak doldurdu


Çin Merkez Bankası, günlük referans yuan kurunu 6.9683 olarak belirledi. Merkez Bankası’dan beklenti 6.9871 seviyesine çekilmesiydi. Merkez Bankası  ayrıca yuan’ı ticaret anlaşmazlıklarında bir araç olarak kullanmayacaklarını da açıkladı.

Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi Gang, dün yaptığı açıklamada da Çin’in kuru ticaret anlaşmazlığında bir araç olarak kullanmadığını söyledi. ABD Başkanı Donald Trump, twitter adresinde yuanın pazartesi günkü düşüşünün ‘büyük bir ihlal’ olduğunu belirtmişti. ABD tarafı ayrıca Çin’i kur manipülasyonu yapmakla suçluyor.

ABD’YE YASAK GELDİ RUSLAR İLE TİCARETİ YAPTI

Çin Ticaret Bakanlığı da “ABD’den tarım ürünleri alımı geçici olarak durduruldu” açıklamasını yaptı. ABD’nin 300 milyar dolar tutarındaki Çin mallarına yüzde 10 ilave vergi getirmesinin ardından Çin de tarım ürünlerini alımı geçici olarak durdurdu. Bir yandan bu gelişmeler yaşanırken diğer yandan da Rusya’da alınan tarım ürünlerinde de ilk 4.432.6 tonluk ilk soya ticareti yapıldı. Rus ürünleri Çin gümrüğündeki test aşamalarından ve karantina bölgesinden çıktı ve ticaret onaylandı. Çin’in ABD’den ithal ettiği tarım ürünlerinin büyük çoğunluğunu soya fasulyesi, pamuk, buğday, sorgum ve domuz eti ürünleri oluşturuyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir