Mastercard 27 trilyon $’lık Çin pazarında

Kartlı ödeme hizmetleri devi Mastercard, Çin piyasası için ilk onayını aldı. Firma, 27 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşan dünyanın en büyük dijital ödeme piyasasına da girmiş oldu


Mastercard 27 trilyon $’lık Çin pazarında

Mastercard, Çin piyasasına ilk adımını attı. 27 trilyon dolarlık bir büyüklüğe sahip olan Çin piyasasına erişim sağlayacak olan Mastercard, Çin’de ödeme hizmetleri vermeye başlayacak. Çin Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, Mastercard ve ortağı NetsUnion Clearing Corp’un bir yıl içinde hazırlık çalışmalarını tamamlaması gerektiği vurgulandı. Mastercard kararı “cesaretlendirici” olarak nitelendirdi ve Çin en önemli pazarlarından biri oldu.

UNIONPAY TEKELİ KIRILDI

Çin, bir süredir finans piyasalarını liberalleştirerek yabancı firmaların sigorta, varlık yönetimi ve yatırım bankacılığı yapmalarını sağlamak için adımlar atıyor. Çin hükümeti Haziran 2015’te, yabancı kart hizmeti veren şirketlerin ofis kurarak veya yerel bir şirket alarak lisans almasına izin vereceğini açıklamıştı. Böylece kamu kurumu olan UnionPay’in tekeli de sona ermiş olacak. Mobil bankacılık işlemleri 2018’de 190 trilyon yuan’ı (27 trilyon $) aştı ve iResearch’e göre bu rakamla Çin, dünyanın en büyük pazarı haline geldi. Çin, Eylül sonunda yüzde 90 banka kartı olmak üzere 8.2 milyar karta sahip.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir