Markaların işi zor

123 milyar doları aşan Çin’deki lüks ürünler piyasasından paylarını almak isteyen dünyaca ünlü markaların işleri ise hiç de kolay olmuyor


İnsanlık tarihinin en kalabalık orta sınıfının aynı anda yaşadığı Çin’de lüks ürünler piyasası 123 milyar doları geçti. Babaları Mao döneminde her türlü yokluğu gören ancak kendileri ise varlık içinde yaşayan Çinli zengin çocukları yaptıkları harcamalarla adeta para saçıyor. Dünyaca ünlü lüks markalar da Çin pazarına oldukça önem veriyor. Ancak bu küresel markaların Çin’deki işleri çok kolay olmuyor. Son olarak İtalyan moda devi Versace, Çin’deki boykota uğrayan markalardan oldu.

MARKADAN ÇEKİLDİ

Ünlü markanın ürettiği bir tişörtte, normalde Çin’deki iki Özel İdari Bölgesi olan Macau ile Hong Kong bağımsız birer ülke gibi gösterildi. Versace’nin tişörtünün ‘Tek Devlet’ politikalarına uygun olmadığını belirten Çinliler sosyal medya ağları üzerinden markayı boykot çağrısı yaptı. Bunun ardından İtalyan şirket bir özür yayınlandı. Markanın tasarımcılarından Donatella Versace de kendi adına ayrıca bir özür yayınladı. Versace’den ayrıca söz konusu tişörtlerin toplatıldığı açıklaması yapıldı. Ancak Çin’deki tepkiler bitmedi.  Güzel oyuncu ve şarkıcı Yang Mi, Versace ile kontratını bitirdiğini açıkladı.

İLK KEZ OLMUYOR

Çin yönetimi Hong Kong ve Macau’yu kendilerine bağlı şehirler olarak görüyor. Ancak özellikle Hong Kong birçok farklı mecralarda ‘ülke’ olarak sayılabiliyor. Çinliler’in Versace’ye tepkilerini artıran önemli faktör ise tişörtün Hong Kong’da 10’uncu haftasına giren Çin karşıtı gösterilerin yaşandığı bir dönemde piyasaya çıkması oldu. Çinli tüketiciler daha önce de ABD merkezli Nike ve Gap markalarına benzer nedenlerden dolayı tepki göstermişti.

Nike’ın bazı tasarımcılarının Hong Kong’daki göstericilere sosyal medya üzerinden destek verdikleri ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Çinliler de Nike’ın tasarımcılarına karşı kendi sosyal medya ağları üzerinden büyük bir kampanya başlattı. Yaşananların üzerine Nike firması da tepkileri azaltmak için bazı ürünlerini Çin’den çekme kararı aldı. Geçen yıl da bir diğer ABD merkezli marka olan Gap de ürünlerini Çin’den çekmek zorunda kalmıştı. Çinlilerin, Gap’e de tepkisi benzerdi. Gap ürünlerindeki haritalarda, Tayvan ve Güney Çin Denizi’nde Pekin’in hak iddia ettiği bölgeler Çin haritasında gösterilmemişti.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir