Made in China 2025

‘Çin malı’ algısını değiştirmek isteyen Pekin yönetimi, yüksek kaliteli ürünlere imza atmak için Made in China 2025 projesi hayata geçirdi


Çin için ‘düşük kaliteli üretici’ algısı yıllardır zihinlerde oluştu. İşte kafalardaki bu bakış açısını değiştirmek için yola çıkan Çin bir plan üzerinde çalışıyor. Yüksek kaliteli ürünlerin üreticisi olmak için bir değişim bu… Adı da Made in China 2025

Amaç, Çin’in giderek daha zengin olan hane halkına daha iyi ürünler sunmanın yanı sıra katma değerli ürünlerle küresel lüks ve premium segmente ulaşmak istiyor. Ülkenin mevcut üretim altyapısını ve işgücü piyasasını araştırma ve geliştirmeye (Ar-Ge) yönelik yatırımlarla ve inovasyona önem vererek daha uzmanlaşmış ürünler üretmeye çalışılıyor.

Bu vizyonu gerçekleştirmek için, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, 2015 yılında Made in China (MIC) 2025 belgesini yayınladı. Mayıs 2015’te açıklanan bu yeni konsepte göre “ucuz işgücü merkezi” olmaktan “inovasyon merkezine” dönüşme planlanıyor. 

Bunun için şimdiden yapay zekaya yatırım yapmayan başlayan Çin 2030 yılına kadar bu alanlara 150 milyar dolarlık bir bütçe ayırmış durumda. Huawei gibi firmalar sürücüsüz araç çalışmaları yaparken, Google kendi bünyesindeki en büyük yapay zekâ merkezini Pekin’de kuruyor. Ülkede şimdiden akıllı imalatta ilk 109 pilot proje için ortalama verimlilik yüzde 38 artarken, işletme maliyetleri yüzde 21 düşmüş durumda.

Made in China 2025 projesinin hedefleri şöyle:

Endüstriyel Teknoloji Araştırma Merkezlerinin Kurulması: İnovasyon ve teknolojik gelişme odaklı olarak kurulacak olan bu merkezlerin sayısının 2025’e kadar 40’ a ulaşması planlanıyor.

Akıllı Üretim Tesislerinin Oluşturulması: 2025 yılına kadar endüstride akıllı üretime geçilmesi işletme maliyetleri ve hata puanının yüzde 50 azaltılması hedefleniyor.

Kalite Artırma Çalışmalarının Yapılması: Ürün kalitesinin artırılması ve tüm girdilerde yerli üretim oranının yüzde 70’e çıkarılması amaçlanıyor.

Yeşil Üretime Geçilmesi: Dünyadaki sera gazı salınımında büyük paya sahip olan Çin, ağır kimya sanayilerindeki enerji ve kaynak tüketiminin kirletici emisyon miktarını yüzde 20 oranında azaltılmayı ve gelişmiş Avrupa ülkelerindeki yeşil tesislerin seviyesini yakalamayı planlıyor.

İleri Teknoloji Tesisleri Kurulması: Yüksek teknolojik ürünlerde dışa bağımlı olan ülke 2025 yılına kadar deniz mühendisliği, akıllı şebeke donanımı, uçak ve uçak motorları, nükleer güç santralı ekipmanları, tıbbi teknoloji ve daha birçok gelişmiş teknolojik ürünlerde dışa bağımlılığa son vermeyi amaçlıyor.

Made in China 2025 stratejisine göre ülke 10 temel sektörde gelişmeyi amaçlıyor.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin virüsü yendi ama ilk ayları kaybetti

Dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda ilerleyen Çin, 2020 yılına virüsle başladı. Etkileri azalsa da ilk çeyrek ekonomide kalıcı hasar bıraktı. Sanayi üretimi ilk iki ayda yüzde 13.5 düştü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir