Kumarhane cennetinden bono ihracı


Dünyanın en büyük kumarhanelerine ev sahipliği yapan Çin’in özerk adası Macau, ilk kez bono ihracı yapacak. 40 milyar dolara yakın kumar geliri olan ada bono ihracıyla 290 milyon dolar borçlanacak

Çin’in özerk bölgesi Macau adası ilk kez bir bono ihracına imza atıyor. Devasa kumarhaneleri ile Las Vegas’ın en büyük rakibi olan Macau adası 2 milyar yuan yani 290.3 milyon dolarlık bir bon ihracı yapacak. Çin Merkez Hükümeti tarafından çıkarılacak bono için belirlenen tarih ise 4 Temmuz 2019. Kumarhaneler adanın en büyük gelir kaynağı durumunda.

20’NCİ YILA ÖZEL BONO

Macau adasının Çin tarafından devralınmasının 20’nci yılında yapılan bono ihracı hakkında Macau hükümeti “Bu karar ekonomiyi ve finansal hizmetleri çeşitlendirme açısından merkezi hükümetin Macau’ya verdiği desteği göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu. Bu yıl ziyaretçi sayısında yüzde 25.6 artış yakalayan adaya sadece Çin ana karasından 2.43 milyon kişi geliyor. 2018’de adanın toplam casino geliri 37.6 milyar dolar oldu.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir