Kovid’in merkezi Hubei artık düşük riskte

Wuhan’ın başkent olduğu Hubei eyaletinin tamamında Kovid-19 riski ‘düşük’e indirildi


Çin basınına göre ülkede son 24 saat içinde Kovid-19’dan dolayı yeni ölüm yok. 1 yeni vaka var; o da yurtdışından gelen bir kişi oldu. 4 asemptomatik vaka daha saptandı. Ülke genelinde 2’si kritik olmak üzere 72 aktif Kovid vakası kaldı. Kovid-19’un ilk merkezi olan Hubei eyaletinin tamamında dünden itibaren koronavirüs risk seviyesi ‘düşük’e indirildi. Eyaletin başkenti Wuhan ‘da 14 gündür yeni vaka çıkmıyor.

KOVİD ZAFERİ PERÇİNLENDİ YORUMU

Wuhan’da 9.89 milyon kişiye 10 gün içinde nükleik asit testi yapıldı. Hiç yeni vaka saptanmadı. Sadece 300 asemptomatik vaka kaydedildi. Çin basını Wuhan’daki sonuçların ülkenin salgına karşı zaferini sağlamlaştırdığı yorumunu yaptı.

TÜM KENTE TEST

Wuhan ‘ın ardından Rusya sınırındaki 2.8 milyon nüfuslu Mudanjiang kentinin de tamamına asemptomatik vakaları saptamak için nükleit asit testi yapılacak. Kentte Kovid virüs kümeleri oluşmuştu.

WUHAN – NEW YORK CİTY

Wuhan’da şimdiye kadar 50,340 vaka kaydedildi ve 3,869 ölüm yaşandı. Wuhan’da ölüm oranı %7.6. Kent nüfusu: 11 milyon. New York City’de şimdiye kadar 376,520 kaydedildi ve 29,766 ölüm yaşandı. Kentte ölüm oranı %7.9. Kent nüfusu: 8.3 milyon.

HAVA KİRLİLİĞİ GERİ DÖNDÜ

Kovid nedeniyle fabrikalar, ulaşım ve diğer havayı kirleten faaliyetler durunca daha temiz ve gökyüzü gelmişti. Ancak normalleşme ile birlikte veriler sokağa çıkma yasaklarının hafiflemesiyle hava kalitesinin azaldığını gösteriyor.

DÜNYADAN GELİŞMELER

Dünyada vakalar 6,452,703’e, ölümler 382,484’e ve iyileşenler de 3,067,681 kişiye ulaştı
İtalya: Avrupa ile sınırlar karantina olmadan açıldı.
Almanya: Bulaş oranı yine 1.95’e çıktı. Bir kişi, iki kişiye bulaştırıyor.
Fransa: Ölümler yeniden 100’ün üzerinde oldu.
Brezilya: Ölenler 31 bini geçti.
İsveç: Sıkı korona yasaklarını uygulamayarak hata yaptık itirafı geldi.
Yeni Zelanda: Kovid riski gelecek hafta en düşük seviyeye düşürülecek.
Bangladeş: Arakanlı Müslümanların kaldığı kampta ilk Kovid-19 ölümü yaşandı.

SOSYAL MESAFENİN ÖNEMİ

Dünya Sağlık Örgütü’nün yürüttüğü bir araştırmaya göre;

– Sıfır sosyal mesafede Kovid’in bulaşma riski %13.
– 1 metrelik mesafede bulaşma riski %2.6.
– 2 metrelik mesafede bulaşma riski %1.3.

117 GAZETECİ ÖLDÜ

İsviçre merkezli Press Emblem Club tarafından açıklanan rapora göre dünya genelinde Kovid-19 nedeniyle 31 ülkede toplamda 117 gazeteci yaşamını yitirdi. Kovid haberi peşinde koşarken en fazla gazeteci Peru’da hayatını kaybetti. Peru’da 20 gazeteci öldü.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir