Kovid kısıtlamaları 3.1 milyon hayat kurtardı

Avrupa’da 11 ülkede yapılan bir araştırmaya göre Kovid-19 tedbirleri kapsamında iş yerlerinin kapatılması ve sokağa çıkma yasakları sayesinde 3.1 milyon kişinin ölmesi engellendi


Sonuçları Nature dergisinde yayınlanan bir araştırmada 11 Avrupa ülkesi ve Kovid-19 yasakları incelendi. Sokağa çıkma yasağı olmasaydı 4 Mayıs’a kadar bu ülkelerde 3.2 milyon kişi ölecekti. O tarihte 130,000 kişi ölmüştü. Kısıtlamalar İngiltere’de 470 bin, Fransa’da 690 bin, İtalya’da 630 bin hayat kurtardı.

MASKE VE KOVID

Almanya’daki araştırma maske zorunluluğunun virüsün yayılmasını önlediğini ortaya koydu.. Almanya’da maske zorunluluğu getiren ilk kent Jena’da diğer kentlere göre vaka sayısı daha yavaş arttı. DSÖ ise sosyal mesafe ve düzenli el yıkanmasına da dikkat çekiyor.

70 MİLYAR MASKE

1 Mart ile 31 Mayıs arasında Çin’in 200 ülke ve bölgeye ihraç ettikleri
– 70.6 milyar maske
– 340 milyon koruyucu kıyafet
– 96,700 solunum cihazı
– 225 milyon test kiti
– 115 milyon koruyucu gözlük

VİRÜSLER VE ORMANLAR

20 yılda 6 büyük virüs tehdidi yaşandı; SARS, MERS, Ebola, influenza, domuz gribi ve Kovid-19. Uzmanlara göre bu son tehdit değil. Ormanlar yok edildikçe hayvanlar insanlara daha yakın oluyor. Hayvanların taşıdığı virüslerin de insanlar arasında yayılma riski artıyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir