Kovid-19’dan ilk çıkan büyük ekonomi Çin oldu

Çin ekonomisi yılın ikinci yarısında yüzde 3.2 büyüdü. Yüzde 2.5 olan tahminleri aşan büyüme rakamları aynı zamanda ülkenin Kovid-19’un etkisinde çıkan ilk ülke olması anlamına geliyor. V şeklinde beklenen toparlanmanın da öne çıkması dünya için sevindirici bir haber


Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, Kovid-19 etkisinden çıktı ve ikinci çeyrekte beklentileri aşarak yüzde 3.2 büyüdü. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 2.5 büyüme yönündeydi. Tahminleri aşan büyüme rakamları V şeklinde bir toparlanmanın habercisi.

YARI YIL KÜÇÜLME %1.6’YA DÜŞTÜ

Bu rakamlarla Çin’in Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYİH) ikinci çeyrekte yılın ilk üç ayına göre yüzde 11.5 büyümüş oldu. Böylece yılın ilk altı ayında Çin ekonomisi, 2019’un ilk yarısına göre sadece yüzde 1.6 küçülme yaşamış oldu. Bu rakam aynı zamanda Çin’in durgunluğa girmesinin de önlediği anlamına geliyor. İlk çeyrekte, 14 trilyon dolar olan ekonomi yüzde 6.8 küçülmüştü ve Çin’in 1992’de bu rakamları yayınlamaya başlamasından bu yana kaydedilen en kötü düşüşü yaşamıştı.

TOPARLANMA İÇERİDEN GELDİ

Toparlanma, hükümetin koronavirüs salgınını yaygın test ve seyahat kısıtlamalarıyla kontrol altına almaktaki başarısına da işaret ediyor. Ekonomik toparlanma, ağırlıklı olarak hükümetin iç tüketim teşvikleri ve otoyollar ve demiryolu hatları gibi altyapı projelerinin inşasından geldi.

IMF TAHMİNİ %1 BÜYÜMEYDİ

Çin için büyümeye erken dönüşü dünyanın geri kalanı için iyi haber. Uluslararası Para Fonu Haziran ayında yaptığı açıklamada, küresel ekonominin nisan ayı tahmininin altında 2020 yılında yüzde 4.9’luk bir daralma görülebileceğini açıklamıştı. O tarihte IMF, toparlanmanın önceden beklenenden daha kademeli olarak gerçekleşmesini hedefliyordu. IMF projeksiyonlarında Çin ekonomisinin bu yıl ABD ve Avrupa’da beklenen daralmalardan daha iyi bir şekilde yüzde 1 büyüyeceği öngörülüyordu.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir