Karantina sonrası ihracat patlaması

Çin’in dış ticaret rakamlarında sürpriz gelişmeler yaşandı. İhracat beklentinin çok ötesine geçerek yüzde 7.2 artarken ithalat da 2015’ten bu yana en hızlı ikinci düşüşünü gerçekleştirdi. Dış ticaret fazlası 62 milyar dolara çıkarken bu trendin büyümeyi de destekleyeceği belirtiliyor


Çin ihracatı, artan dış talep nedeniyle çok hızlı bir şekilde arttı. Temmuz ayında ihracatta yaşanan yüzde 7.2’lik bu sürpriz artış yerine yüzde 0.7’lik bir düşüş bekleniyordu. Aynı zamanda ithalatta beklenmedik bir düşüş oldu. İthalattaki 1.4 düşüle birlikte Temmuz ayında Çin, 62.33 milyar dolarlık ticaret fazlası verdi. Çin’in ticaret fazlası Haziran ayında 46.42 milyar dolardı.

DIŞ TALEP ARTIŞA GEÇTİ

Analistler, bazı ülkelerde piyasaların normalleşmesi üzerine talebin artışa geçmesinin ihracattaki artışı tetiklediği görüşünde. Tıbbi malzeme satışlarının artışının ötesinde ihracat artışının dış talebin toparlanmaya başladığını gösterdiği de belirtiliyor. İthalattaki zayıflığın, fiyatların artması ve Çin’in daha önce stok biriktirmesi nedeniyle ham petrol sevkiyatlarındaki düşüşe bağlı olabileceği de bir diğer yorum.

BİR İKİ AY DAHA SÜRECEK

Makul düzeylerde bir ihracat büyümesinin bir iki ay daha sürmesi bekleniyor. Temmuz ayı ticaret verileri, elektronik ürünler, telefonlar, bilgisayarlar, giysiler ve otomobillerde de gelişmeler olduğunu gösteriyor. Aylık bazda artış göstermeyen kalemlerden biri ise uluslararası seyahatin yaşadığı zorlukları yansıtan bagaj ihracatı oldu.

TİCARET FAZLASI BÜYÜMEYİ DESTEKLEYECEK

Temmuz ayı ticaret fazlasının 62.33 milyar dolar olarak gerçekleşmesi Ekim 2015’ten bu yana en yüksek ikinci yükseliş anlamına geliyor. Ticaret fazlasının arkasındaki farklı neden, küresel ekonominin şu anda iyileşme belirtileri gösterebileceğini gösteriyor. Ticaret dengesi sıçradı ve GSYİH büyümesini desteklemeye yardımcı olmaya devam edecek.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir