Kalyon nisanda Çinlilerle güneş paneli üretimine başlıyor

Çin-Türk işbirliği kendini enerji alanında da gösteriyor. Kalyon Enerji ile Çinli CETC arasında yapılan işbirliği ilk meyvelerini nisanda vermeye başlıyor. 400 milyon dolarlık yatırımda yıllık kapasite ise 500 MW olacak


Türk firmaları ile Çinlilerin ortak üretim yaptığı alanlar çeşitleniyor. Enerji alanında en büyük yatırımlardan birinin de zamanlaması belli oldu. Kalyon Enerji, CETC Solar Energy ile yaptığı anlaşma çerçevesinde güneş paneli üretimine nisan ayında başlıyor. Ankara Organize Sanayi Bölgesi’nde bir entegre tesis inşa eden grup ilk etapta 400 milyon dolarlık bir yatırım yapacak. Yeni kurulacak olan tesiste ilk etapta bin 300 kişilik bir istihdam yaratılması hedefleniyor. Bu istihdam rakamı içinde Ar-Ge konusunda çalışacak olan mühendis ekibi de dahil.

YILDA 500 MW’LIK ÜRETİM

Projenin nihai hedefi yıllık bazda 500 megavatlık üretim rakamına ulaşmak. Haziran ayında ilk ürünlerini çıkaracak olan fabrikadaki paneller Konya’da Karapınar’da yapılacak olan 1GW’lık güneş enerjisi santrali için kullanılacak. CETC Solar Energy dünyanın enerji ekipmanları üretim konusunda sayılı şirketleri arasında yer alıyor. Fabrika tamamen devreye girdiğinde hücre, modül, wafer ve ingot gibi parçaları tek çatı altında üretebilecek. Kalyon Enerji bundan iki yıl önce YEKA GES-1 ihalesini kazanmış ve 6.99 cent’lik kilowatt başı fiyatı teklif etmişti. İhale şartnamesinde yerlilik oranı yüzde 60 olarak belirlenmişti.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin nüfusu 1.4 milyar oldu ama kriz kapıda

Çin nüfusu 2020 verileri için bu yıl ülkede nüfus sayımı yapılacak. Ama Çin nüfusu 2019 verileri açıklandı. Çin nüfusu 1.4 milyar kişiye çıktı. Ancak Çin’in nüfusunda kriz kapıda: Doğumlar azaldı, kadınlar iki çocuk istemiyor, genç nüfus eriyor, tüketim eriyor, iş gücü kaybediliyor, yaşlı nüfus artıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir