Japonya firmalarını Çin’den taşımak için 2.2 milyar $ ayırdı

Koronavirüs nedeniyle ülkeler içlerine çekilmeye başladı. Japonya hükümeti de yeni bir teşvik paketi hazırlayarak firmalarını ülkeye geri getirmeye çalışıyor. Bunun için 2.2 milyar dolarlık bir bütçe de ayırıldı


Japon hükümeti, sanayicileri üretimi Çin’den çıkarıp Japonya ve başka ülkelere taşımasına yardımcı olmak için yeni bir teşvik paketi açıkladı. Milyarlarca dolarlık kaynak ayıran Japonya, koronavirüsün mali kaybını dengelemeye çalışıyor. Teşvik paketi, üretimi Çin’den Japonya’ya geri döndüren şirketler için 220 milyar yen yani 2.2 milyar dolar büyüklüğünde. Şirketlerin diğer ülkelere geçmesi için de 23.5 milyar yen ayırılmış durumda.

OTOMOTİV DIŞINDA TAŞINAN OLUR

Uzmanlar özellikle bazı sektörlerde birçok şeyin değişeceğini ve ayrılan bütçenin bir ivme sağlayacağını belirtiyor. Çin pazarı için otomobil üreten firmaların büyük olasılıkla kalacağı tahmin ediliyor. Japonya’nın bu hareketi, Devlet Başbakanı Shinzo Abe’nin Çin ile daha dostça ilişkiler kurmaya çalışmasıne denk geldi. Abe ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping arasında bu ayın başlarında Japonya’da bir toplantı yapılacaktı. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle ertelendi.

 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir