İşte Çin’i uçuracak 12 bölge

İlk temellerinin 2013’te Shanghai’da atıldığı ve geçen altı yıllık süreçte 12 tane serbest ticaret bölgesine ev sahipliği yapan Çin, bu alandaki yatırımlarıyla tüm dünyada dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Yılın ilk yarısında 12 ticari bölge, toplamda 10 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım topladı


İlk defa 1920’li yılların başlarında Güney Amerika’da Uruguay ve Arjantin tarafından ortaya çıkarılan ve bugün yaklaşık olarak 116 ülkede faaliyet gösteren Serbest Ticaret Bölgeleri (STB), ticaret hacmine katkısı bakımından dünyada büyük bir önem taşıyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin’de, faklı ticaret ve iş yasalarının bulunduğu bu özel ekonomik bölgelere yoğunlaşmış durumda. Bu alandaki ilk adımını 2013 senesinde Shanghai’de atan Çin, altı yıllık süreçte 12 tane STB kurdu. 2019’un ilk yarısında bu bölgelere toplamda 10 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım gerçekleşti.

KAÇAKÇILIĞA KARŞI KURULDU

STB’ler halihazırda Çin’de faaliyet gösteren ve oradaki pazara girmek isteyen iş insanlarına birçok fayda sağlarken, ekonomi kapsamında da ülkeye büyük imkânlar sunuyor. Fakat bu projenin arka planında ise bazı siyasi nedenler yatıyor. Çin akarasındaki STB’ler kurulmadan önce, yabancı şirketler ithalat vergilerinin düşük olması ve karayolu taşımacılığındaki mevzuatın yetersiz olmasından dolayı toplu ürünlerini Hong Kong’a gönderiyordu. Burada parsellere ayrılan ve farklı kamyon ve saatlerde taşınan ürünler, Çin anakarasına kolay bir şekilde giriş yapabiliyordu. Resmi işlemlere gerek kalmadan yapılan ve bir nevi kaçakçılık olarak adlandırılan bu işlem,  bölgede ticaret yapan toplumu zor duruma sokmaya başlamıştı.

Bilindiği üzere STB’lerdeki gümrük vergileri bir hayli düşük. Çin’in gerçekleştirdiği bu hamleyle birlikte yabancı şirketler de hem kaçakçılıktan kaçınıyor hem de daha fazla para kazanma olanağına sahip oluyor. Ayrıca pazardaki ürünlerin kalitesiz olmasından dolayı da bir hayli zorluk çeken Çin, STB’ler sayesinde kalite kontrol mekanizmasını geliştirerek ülkeye daha kaliteli ürünleri sokmayı başardı.

6 TANE DAHA YOLDA

Geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamaya göre Çin, Shandong, Jiangsu, Guangxi, Hebei, Yunnan ve Heilongjiang olmak üzere toplamda 6 adet daha Serbest Ticaret Bölgesi kurulacağını açıkladı. Yetkililer ise yeni kurulacak olan bu STB’lerle birlikte, ticarette inovasyon ve yüksek kalite standartlarının gerçekleşeceğini söyledi.

Biz de Çin’in bu alandaki artan yatırımlarından dolayı sizler için 2013 yılında Shanghai’de başlayan ve tüm ülkeye yayılan Serbest Ticaret Bölgeleri’ni derledik…

KURULAN İLK SERBEST TİCARET BÖLGESİ

Daha önce de yazımızda belirttiğimiz gibi Shanghai Serbest Ticaret Bölgesi, 2013 yılında kurularak ülkenin ilk Serbest Ticaret Bölgesi olarak öne çıkıyor. Yeni STB’ler için test bölgesi olarak da adlandırılan alan, yaklaşık olarak 120 bin kilometrelik alana yayılmış durumda. Bölge üst düzey ve finansal hizmetlerin yanı sıra, tıbbi malzemelerin ticaretinde de kolaylık sağlıyor.

KUŞAK YOL İÇİN ÖNEMLİ BİR MERKEZ

2015 senesinde açıklanan Kuşak Yol Projesi’ni diğer ülkelerle bağlantısını kolaylaştırmak için önemli bir rol üstlenen Chongqing Serbest Ticaret Bölgesi, 2017’de 120 kilometrelik bir alana kuruldu. Üst düzey üretim hizmetlerinin verildiği bölgede, Shanghai’de olduğu gibi finansal ve tıbbi araçlar alanında çalışmalar gerçekleştiriliyor.

TAYVAN BAĞLANTISINI KURUYOR

2015’te 118 kilometrelik alana kurulan Fujian Serbest Ticaret Bölgesi, Tayvan ile ticaret ve yatırım alanında büyük bir öneme sahip. Bunun yanı sıra Fujian’daki bu bölge, turizm ve nakliye alanında ülkeye önemli bir katma değer sağlarken, Deniz İpek Yolu’nun inşasında anahtar bir rol görevi üstleniyor.

HONG KONG VE MAKAO AYAĞI

Kurulduğu yıl baz alınarak ikinci jenerasyon olarak adlandırılan Guangdong Serbest Ticaret Bölgesi, 2015’te 116 kilometrelik bir alana inşa edildi. Bölgenin en dikkat çeken özelliği ise Hong Kong ve Makao ile ekonomik işbirliğini sağlaması. Bunun yanı sıra finans ve teknoloji alanında çalışmaların yapıldığı bölge, Deniz İpek Yolu için de büyük önem taşıyor.

MODERN ULAŞIM VE LOJİSTİK BÖLGESİ

Henüz iki yıl önce kurulan Henan Serbest Ticaret Bölgesi, Kuşak Yol Projesi’nin lojistik sistemini geliştirmek, modern ulaşım sistemleri kurmak ve gelişmekte olan sanayilere destek vermek amaçlı kuruldu. 120 kilometrelik alanda faaliyet gösteren bölge, aynı zamanda otomobil, biyomedikal, ve sınır ötesi e-ticaret alanlarında da çalışmalara ev sahipliği yapıyor.

ÜÇ BOĞAZ BARAJINI BAĞLANTI NOKTASI

Dünyanın en büyük hidroelektrik barajı olan Yangtze Üç Boğaz Barajı için 2017 senesinde kurulan Hubei Serbest Ticaret Bölgesi, adeta köprü görevi üstleniyor. Çin’deki sanayi gelişimine önemli katkıların sunulduğu bölgede, yeni enerji araç üretimi ve modern hizmetler alanında çalışmalar gerçekleştiriliyor.

KUZEY DOĞU’NUN LOJİSTİK VE NAKLİYE MERKEZİ

2017’de kurulanlar arasında yerini alan Liaoning Serbest Ticaret Bölgesi, Kuzey Doğu’nun ekonomik gelişmesine katkı sunuyor. Kuzey Doğu’nun lojistik ve nakliye merkezi olarak da adlandırılan bölge, üretim, finans ve deniz taşımacılığı alanlarında hizmet veriliyor.

KÜLTÜR VE EĞİTİM ALANINDA BÖLGEYİ KALKINDIRIYOR

Kuşak Yol’un lojistik taşımacılığına katkı amaçlı kurulan Shaanxi Serbest Ticaret Bölgesi, 2017’de hizmete sunuldu. Tarımın ve uluslararası ticaretin önem kazandığı bölgede, yüksek teknoloji, kültür ve eğitim alanında bölgenin gelişimine katkı sağlıyor.

BATI İLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRİYOR

Çin anakarasının Güney Batı bölgesinde 2017’de kurulan Sichuan Serbest Ticaret Bölgesi, Batı ile ilişkiler ayağını oluşturuyor. Dış ticaret ve modern hizmetlerin verildiği bölgede, medikal servis imkânı da sağlanıyor.

DENİZAŞIRI FİNANSAL HİZMET SUNUYOR

2015’ten günümüze 120 kilometrelik alanda faaliyetlerine devam eden Tianjin Serbest Ticaret Bölgesi, Pekin, Tianjin ve Hebei’nin sinerjik gelişimine katkı sağlıyor. Üretim, nakliye ve lojistik hizmetlerini geliştiren bölge, denizaşırı finansal pazarın merkezi olarak da adlandırılıyor.

DENİZ TİCARETİNİN YAPI TAŞI

2017’de kurulanlar kervanına katılan Zhejiang Serbest Ticaret Bölgesi,  deniz ticareti alanında adeta bir yapı taşı görevi görüyor. Dökme mallarda ve özellikle de yağ sektöründe dış ticareti geliştirme amaçlı kurulan bölge, denizcilikle ilgili ileri seviyede hizmetler sunuyor.

PASİFİK VE HİNT OKYANUSUNUN KAPILARINI ARALIYOR

Ülkenin en son kurulan STB’si olarak dikkat çeken Hainan Serbest ticaret Bölgesi, geçtiğimiz yıl 33 bin 900 kilometrelik bir alanda faaliyetlerine başladı. Uluslararası bir turizm ve tüketim merkezi olan bölge, Pasifik ve Hint okyanusuna açılan bir geçit olarak adlandırılıyor. Ayrıca bölge, kapsamlı finansal hizmetler ve 2020 yılına kadar çevre alanların gelişimini artıran yüksek kaliteli bir alan olması sebebiyle yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir