İmparator yuan, kral doları tahtından edebilir mi?

Devlet Başkanı Xi Jinping ile ‘ikinciliği kabul etmeyen bir politika’ izlemeye başlayan Çin yönetimi, şimdilerde dünya ekonomi gündemini belirleme gücüne ulaştı. Peki yuan, dünyanın rezerv parası olan doları tahtından edebilecek hamleyi yapacak mı?


Çin ekonomisinin son 50 yılda hız rekorları kıran büyümesi küresel piyasalarda hiç olmadığı kadar etkili bir konuma gelmesine sebep oldu. Tarım toplumundan endüstri toplumuna sıçrayan Çin’in şu anda dünya ekonomik gündemine belirleme gücü oluşmuş durumda. Dünya piyasalarını domine eden para birimi olan doların tek tehdidi ise Çin yuanı. 

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ikinciliği kabul etmeyen bir politika gütmesi doların krallığının önündeki tek engel şu anda. Aslında Çin’in küresel ticarette alacağı bir karar doların tahtını sallamaya yeter de artar bir hamle olur. Sebebi dünya ham madde piyasasının en büyük ithalatlarını tek başına yapması. Doları kullanmayı bırakması yuan’ı küresel para piyasalarının imparatoru yapmaya yeter. 

ABD ETKİSİNİ KIRABİLİR 

Dünyanın bir numaralı petrol ithalatçısı olan Çin, küresel petrol üretiminin yüzde 40’ına bir şekilde dokunan ABD’nin para piyasalarındaki dominant yapısını kırabilir güçte. 

Dominant yapı için bir tarif gerekirse:

  • Dünya merkez bankalarının rezervlerinin yüzde 64’ü dolar cinsinden. 
  • Dünya döviz piyasası işlemlerinin ise yüzde 85 dolar üzerinden yapılıyor.
  • Aynı zamanda dünyadaki tahvil piyasasının yüzde 39’u da dolar cinsinden.

Çin’in kaldıraç etkisi ve yaratacağı tehdit de şu şekilde:

  • Çin dünyadaki petrol tüketiminin yüzde 12’sinde yapıyor. Günde 10.4 milyon varil ithal ediyor.
  • Alüminyumun yarısından fazlasını Çin ithal ediyor
  • Demir çeliğin ve bakırın da yarısına yakınını Çin tüketiyor. 59 milyar dolarlık bir ithalatı var.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir