IMF’den koronavirüse karşı 50 milyar dolar

Yeni tip koronavirüs salgını olan Kovid-19’un dünya genelinde yayılmasından dolayı küresel ekonomideki kayıplar artıyor


Yeni tip koronavirüs salgını olan Kovid-19 salgını küresel ekonomiyi tehdit etmeye devam ediyor. Dünya Bankası tarafından dün yapılan açıklamada Kovid-19 ile mücadele eden ülkelere 12 milyar dolarlık yardım paketi açıklandı. Bugün ise IMF’den “Salgının sıçradığı ülkelere 50 milyar dolarlık yardım yapacağız” açıklaması yapıldı. IMF verilerine göre küresel ekonomide büyümenin yüzde 2.9’un altında olacak. Salgının küresel maliyetinin ise 1,2 trilyon dolar olması bekleniyor.

290 MİLYON ÖĞRENCİ ETKİLENDİ

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütünden (UNESCO) yapılan açıklamaya göre ise salgın nedeniyle 13 ülkede okullar kapalı. Toplamda 290 milyonu aşkın öğrencinin eğitiminin aksadığını açıklandı. 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir