Huawei’nin merkezi tatil köyü gibi

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının kilit aktörü olan Huawei’nin Dongguan’daki merkezi fabrikadan çok bir Avrupa kentine benziyor


Dünyada en çok akıllı telefon satan ikinci şirket konumuna gelen Çinli teknoloji devi Huawei, son zamanlarda Pekin ile Washington hattındaki ticaret savaşı ile gündemde. ABD’nin kara listeye aldığı Huawei şirketi büyümeye devam ediyor. Toplamda 150 binden fazla kişinin çalıştığı şirketin Dongguan kentindeki merkezi ise bir fabrikadan çok Avrupa kentine benziyor.

GİZLİ 5G ÜSSÜ VAR

Batı basının bile “Dünyanın en lüks ofisleri bu komplekste mi?” sorusuyla sayfalarına taşıdığı merkezi Dongguan kentindeki Songshan Gölü çevresinde bulunuyor. Huawei Songshan Gölü Merkezi olarak geçen fabrikada çok gizli 5G laboratuvarı ile yeni telefon modellerinin geliştirildiği ve siber güvenlik araştırmalarının yapıldığı  yine çok gizli olan bir AR-GE binasının da bulunduğu biliniyor.

1.5 MİLYAR DOLARA MAL OLDU

30 bin kişinin çalıştığı Huawei Songshan Gölü Merkezi’nde ayrıca personele ait evler de bulunuyor. İngiltere’nin başkenti Londra’daki Hyde Park büyüklüğünde olan merkezin mimarisinde ise İsviçre, İspanya, İtalya ve Fransa gibi Avrupa şehirlerinin yapısından ilham alındı.


1.5 milyar dolara mal olan merkezdeki nostaljik tramvayların yanı sıra muhteşem doğal parklar dikkat çekiyor. Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei’nin Google ve Facebook’un gibi personelinin ultra rahat edebileceği ofisler yapmayı hayal ettiği biliniyordu.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Dijital yuan Alibaba egemenliğini azaltacak

Çin’de ödemelerin yüzde 55’ini elinde bulunduran Alibaba’nın ödeme hizmeti şirketi Alipay gibi firmaları zor günler bekliyor. Çünkü Çin’in dijital yuan’ı devreye almasıyla bu firmaların Pazar payları düşecek ve bankaların işi kolaylaşacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir