Hong Kong ekonomisi gerilemede 10 yılın rekorunu kırdı

Hong Kong Özel İdari Bölgesi tarafından yapılan açıklamaya göre, kentte çıkan ayaklanmalar sebebiyle yılın üçüncü çeyreğinde ekonomide yüzde 2.9’luk daralmayla son 10 yılın rekoru kırıldı


Beş buçuk aydır aralıksız devam eden Hong Kong protestolarının ekonomideki faturası ağır oldu. Hong Kong Özel İdari Bölgesi (HKSAR) tarafından yapılan açıklamaya göre, kentte süren protestolarla birlikte yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 2.9’luk bir daralma yaşandı. Bu rakamla birlikte son 10 yılın rekoru kırılmış oldu. Yine HKSAR hükümeti, şehrin ekonomisinin yılsonunda yüzde 1.3’lük daralma ile on yıl önce yaşanan mali krizden bu yana ilk defa böyle bir gerilemenin yaşanacağını vurguladı.

TİCARİ FAALİYETLER 20 YILIN EN DÜŞÜĞÜNDE

Hong Kong’daki ticari faaliyetler isse, geçen ay 20 yıldan fazla bir sürede en büyük düşüşünü yaşadı. Londra merkezli IHS Markit verilerine göre, Hong Kong Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ekim ayında 39.3 ile en düşük seviyede gerçekleşti.

PERAKENDE SATIŞLAR YAVAŞLADI

Ekonomik yavaşlama birçok alanda ortaya çıkarken, bazı alışveriş merkezleri ve dükkanların çıkan çatışmalarla birlikte kapanması perakende sektörünü olumsuz etkiledi. Perakendeciler Eylül ayında satışlarda geçen yıla oranla 18’lik düşüş yaşarken, Ağustos ayında ise satışlar bir önceki yıla göre yüzde 23 düşüşle rekor bir seviyeye ulaşmıştı.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir