Hong Kong, Çin’in dünyaya açılan tek kapısı mı?

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’ndeki gösteriler haziran ayından bu yana sürüyor. Yaşananlar Çin ile ABD’yi karşı karşıya getiriyor. Hong Kong’un Çin için önemini analiz ettik…


Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı olan iki özel idare bölgesi bulunuyor: Hong Kong ve Macao. Çin ile İngiltere arasındaki ‘kira sözleşmesi ile’ Hong Kong’un yönetimi 1 Temmuz 1997’de Pekin hükümetine devredildi. Macao ise 20 Aralık 1999’da yeniden Çin’in idaresi altına girdi. Çin yönetimi iki özel idare bölgesine de dışarıdan müdahalelere sert bir şekilde karşı çıkıyor. Bu noktada Çin’i uluslararası alanda en çok zorlayan ise Hong Kong oluyor. Çin, kira sözleşmesi 2047 yılında bitecek olmasına rağmen Hong Kong’un anakaraya bağlı olduğunu ve gerekirse güç kullanmaktan çekinmeyeceğini her fırsatta dile getiriyor. Peki Hong Kong Özel İdaresi Çin için neden bu kadar önemli?

Hong Kong aslında Çin için dış piyasalarla köprüsü konumunda. Ancak özetle şunu söylemek yanlış olmayacak; Çin’in her geçen gün Hong Kong’a bağımlılığı azalıyor. Örneğin günümüzde Hong Kong’un ekonomisi Çin anakarasının yüzde 2.7’si, bu oran 1997’de ise yüzde 18.4’lerdeydi.

HONG KONG SERMAYE PİYASALARI VE ÇİN

Analizimize Hong Kong piyasaları ile başlayalım. ABD basını Hong Kong’un Çin’in dünyaya açılan tek kapısı olduğunu dile getiriyor. Son olarak CNBC’de yayımlanan haberde “Hong Kong’ da aylardır süren hükümet karşıtı gösterilere rağmen kentin sermaye piyasaları Çin ve dünya arasında önemli bir kapı olmaya devam ediyor” denildi. CNBC’ye konuşan Asya Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği’nin (ASİFMA) Başkanı Mark Austen, Çin’in finansal olarak yabancı yatırımcılara açılma çabalarının arttığını belirtti. Çin kısa süre önce yurtdışı hisseleri üzerindeki limitleri ve yurtdışı menkul kıymetler yatırım kotlarını kaldırma planlarını açıkladı.

 ‘’ Çin’in banka kredilerine aşırı bağımlılık yüzünden ekonomik büyümelerini finanse etmek adına dinamik ve likit bir sermaye piyasasına geçiş yapması gerekiyor ‘’ diyerek sözlerine devam eden Austen,  ‘’Bu noktada şuan büyük bir karmaşa yaşanan ve ABD ile de krize sebebiyet veren Hong Kong‘un orta vadede Çin’in dış dünya ile bağlantı kurması için tek seçenek olduğunu’’ belirtti.

HONG KONG PİYASASI HALA CANLI

Austen, Hong Kong’un Çin’e göre üstün olduğunu, yabancı yatırımcılara açıklığı sebebiyle sürdürülmesi gereken hukuk kuralları olduğunu söyledi. Bunun kanıtı olarak ise Çinli teknoloji devi Alibaba’nın Hong Kong’da yaşananlara rağmen halka arzının hala istikrarlı olmasını gösterdi.

HONG KONG LİMANI’NIN ETKİSİ

Yılda 150 bin geminin demir aldığı Hong Kong limanı, Çin’in dünyaya açılan kapısı. Ancak, Çin siyasi anlaşmazlıklar yaşadığı Hong Kong’a bağımlılığını azaltmak istiyor. Bu nedenle Çin’deki limanların kapasiteleri artırıldı. Hatta Shenzhen ve Guangzhou gibi limanların kapasiteleri dünyanın en yoğun limanlarından biri olan Hong Kong Terminali’ni geçti bile. Çin’in 2001 yılında Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olmasının ardından Hong Kong Limanı’nın önemi Pekin açısından giderek azalmaya başladı.

POLİTİK AÇIDAN ÖNEMİ

Hong Kong’da Çin karşıtı gösterilerin Pekin hükümetinin önüne uluslararası alanda çıkmaya devam edecek gibi. 2047 yılında bitecek kira sözleşmesine kadar Çin’in Hong Kong’u tamamen anakaraya bağlamak istediği, ABD ve Avrupa’nın ise Hong Kong’u Çin’den tamamen koparmak istediği biliniyor. Bu noktada özellikle ABD basının Hong Kong’da yaşananlara Çin karşıtı bir bakış açısı ile baktığını söylemek yanlış olmaz. Çin basınında; New York Times ve CNN’de, şimdiye kadar hiçbir göstericinin ölmemesine rağmen, Hong Kong’un 737 kez haber yapıldığı belirtildi.   Çok sayıda göstericinin öldürülmesine rağmen Haiti, Ekvador ve Şili’deki gösteriler ise 76 kez haberleştirildi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir