Hırvatistan’daki dev ihalede son ikiye Türk ve Çinliler kaldı

Hırvatistan tarihinin en büyük ihalelerinden birinde biri Çinli biri Türk iki firma son ikiye kaldı. 360 milyon dolar teklif veren iki firma 43 kilometrelik bağlantı yolunu yapacak


Hırvatistan’da büyük bir demiryolu programı için yapılan ihalede Çin ve Türkiye’den iki firma son ikiye kaldı. Müteahhitlerden en düşük teklifleri veren firmalar her biri 360 milyon dolara kadar indi. Hırvat Demiryolları (HZI) Hırvatistan’ın Rijeka limanı ile Macar sınırı arasındaki 43 kilometrelik bir bağlantı kurmak için açtığı ihaleye 10 firma girdi.

KÖPRÜLER DE YAPILACAK

Proje kapsamında, ülkenin kuzeyindeki Krizevci ile Koprivnica arasında çalışan eski bir hattın yerini çift raylı bir sistem alacak. Hırvatistan’ın yakın tarihindeki en büyük altyapı demiryolu projesi olan ihalede rayların yanı sıra, betonarme köprüler ve istasyon binalarının iyileştirilmesi de var.

360 MİLYON DOLARLIK TEKLİF

Hırvatistan’ın Adriyatik’teki en büyük limanı olan Rijeka, Avrupa ulaşım ağında da olduğu için AB projenin maliyetinin yüzde 85’ine katkıda bulunuyor. En düşük teklifler 360 milyon dolarla Sinohydro ve Cengiz İnşaat’tan geldi. Copasa’dan en yüksek teklif 450 milyon dolar civarındaydı.

Avusturya / Hırvatistan: Strabag ve RZD
Bosna: İntegral İnzenjering
Çin: Sinohydro
Hırvatistan: Div Grupa
Yunanistan: Avax
İtalya: Comsa ve Generale Costruzioni Ferroviarie
Slovakya: TSS Sınıfı
Slovenya: Kolektor Koling ve SZ-Zeleznisko
Türkiye: Cengiz Holding

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir