Helikopter endüstrisi kalkışa geçti

Arazisinin yaklaşık olarak yüzde 70’i dağlık alandan oluşan Çin’de, helikopter endüstrisi kalkışa geçti. Pazarın son birkaç yılda yüzde 20 oranında büyümesi, ülkeye yeni modeller getirmek isteyen yurtiçi ve yurtdışındaki üretici sayısını artırdı


Çin’de dağlık oranın yüzde 70 oranında olmasından dolayı helikopterlere olan potansiyel ihtiyacı artırırken, bu durum yerli ve yabancı üreticilerin gözünden kaçmadı. Son birkaç yılda sektörde yüzde 20’lik bir büyüme yaşanırken, Tianjin’de düzenlenen Helikopter Fuarı’nda toplamda 10 milyar dolar değerinde anlaşma imzalandı. Denizaşırı şirketler ise, Çin’deki artan pazar ihtiyacını işaret ederek özel helikopterler üretmeye başladı. Ülke dev helikopter üreticileri ile arasındaki işbirliklerini artırırken, en son yedi tonluk helikopter olan H175 Çin’li AVIC ve Airbus tarafından ortaklaşa geliştirildi.

ARAZİ ŞARTLARI TALEBİ ARTIRDI

Son yıllarda Çin, tıbbi hizmetler, yangınla mücadele ve afet yardımları gibi sektöründeki ihtiyaçları karşılamak için farklı teknolojide helikopter üretimi için çabalarını artırdı. Yaklaşık olarak üç milyon kilometrelik alanın 3 bin metre yükseklikteki yaylalardan oluşması, bu talebin artmasında büyük rol oynuyor. Yüksek platolarda ağır ekipmanların taşınması için henüz ideal bir helikopterin bulunmadığını belirten Helikopter Şirketi AVIC’in Genel Müdür Yardımcısı Huang Chuanyue, gelişmiş ağır kaldırma helikopteri için üzerinde çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Ayrıca Çin bu yeni modeli geliştirmek için Rusya ile birlikte çalışmalarına devam ediyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Dijital yuan Alibaba egemenliğini azaltacak

Çin’de ödemelerin yüzde 55’ini elinde bulunduran Alibaba’nın ödeme hizmeti şirketi Alipay gibi firmaları zor günler bekliyor. Çünkü Çin’in dijital yuan’ı devreye almasıyla bu firmaların Pazar payları düşecek ve bankaların işi kolaylaşacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir