Halk tüketime ve gezmeye teşvik ediliyor

2019’un ilk yarısında Çin’in Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın büyümesinde tüketim yine en güçlü faktör oldu. Çin’de de Türkiye’de olduğu gibi halk; daha fazla gezmeye, harcamaya ve okuma kampanyası başlatıldı


Çin’de yılın ilk yarısı büyüme rakamları tüketim ürünlerinin önemini bir kez daha ortaya koydu. 2019’un ilk 6 ayı içinde ülkedeki tüketim ürünlerindeki perakende satışları 19. trilyon yuan’a (Yaklaşık 2.83 trilyon dolara) ulaştı. Verilere göre ayrıca ülkedeki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) büyümedeki tüketimin katkısı yüzde 60 civarında oldu ve tüketim harcamaları büyümenin yine en güçlü motoru oldu.

KİTAP ALIN, FİLM İZLEYİN

Çinli yetkililer de halkı daha fazla gezmeye ve tüketmeye teşvik ediyor. halka “Daha fazla gezin, alışveriş yapın, kitap alın, film izleyin, sağlık hizmetlerinden faydalanın” çağrısı yapıldı. Bu kapsamda halkı tüketime teşvik edecek siyasi bilgilendirmelerin yayınlanacağı açıklandı.

DATALAR DEVREYE GİRECEK

Çinli yetkililer ayrıca tüketim araçlarını çeşitlendirmek ve halkın ihtiyaçlarını belirlemek için internet ortamında toplanan datalardan daha fazla yararlanılacağını duyurdu. Geleneksel alışveriş merkezleriyle ilgili de yeniliklerin yapılacağı açıklandı. Ülkedeki turizmin artırılması için de bilet fiyatlarında indirim, gezilecek yeni adresler gibi değişikliklerin hayata geçirileceği belirtildi.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir