GSYH 70 yılda 170 kattan fazla arttı

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası 70 yılda 170 kattan fazla arttı


Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Ning Jizhe tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin’in gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYİH) kuruluşundan bu zamana geçen 70 yıllık süreçte 174 kat arttığını söyledi. Ülkede kişi başına düşen GSYİH’da da ciddi gelişmeler kaydedildi. Dünya Bankası verilerine göre ülkenin ilk yıllarında kişi başına düşen GSYİH 16.8 dolarken, 2018’de bu rakam 9.770 dolara kadar çıktı.

TARIM VE ENDÜSTRİ HIZLA GELİŞTİ

Çin’in dünyanın en büyük ikinci ekonomiye sahip olduğunun bir kez daha altını çizen Ning, ülkenin en büyük ticari ortaklara, döviz rezervlerine ve ikinci en büyük yabancı sermaye kullanıcılarına sahip tarımsal verimlilik ve endüstriyel altyapı ağlarının da hızla geliştiğini söyledi.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir