Gençlerin lüks harcamaları 178 milyar dolar olacak

1980’ler ve 1990’larda doğan Çinli gençler, küresel lüks harcama piyasasını yeniden şekillendiriyor. Çinliler’in lüks harcamaları 2025 yılında 178 milyar dolara ulaşacak. 


Küresel lüks harcamalarında Çin’in ana dinamik olacağı açıklandı. McKinsey tarafından açıklanan rapora göre Çinliler’in saat, cüzdan, çanta, kemer, takı, kıyafet gibi lüks ürünlere yönelik harcamalarının 2025 yılında 1.2 trilyon yuan’a (178 milyar dolar) ulaşacak. Böylece Çinliler, küresel lüks harcama piyasasının neredeyse 3’te 2’sini ellerinde tutacak. Uluslararası danışmanlık şirketi olan McKinsey & Company’nin verilerine göre Çinliler 2012 ile 2018 arasındaki küresel lüks harcamalarının da yarısından fazlasını yaptı. 

GENÇLER HIZLA GELİYOR 

“Çin müşteriler küresel lüks tüketimini yeniden şekillendiriyor” denilen raporda özellikle 1980’ler ve 1990’larda doğan Çinli gençlere vurgu yapıldı. Söz konusu yaş grubundakilerin lükse çok düşkün oldukları ve bunda da sosyal medyanın etkisinin çok büyük olduğu kaydedildi. 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir