Genç milyarderler uslandı

Çin’in 658 dolar milyarderinin çocuklarını sayısı 10 milyonu aştı. Köpeklerini özel jetle gezdiren 20-30 yaşındaki şımarık zenginler, Pekin yönetiminin tepkisinin ardından uslandı ve paylaşımlarını bıraktı.


Çin’de Mao döneminde her türlü yoksulluğu yaşayan milyonlarca kişi, artık para içinde yüzüyor. Çin genelinde 658 milyarderin ve 10 milyondan fazla milyonerin olduğu biliniyor. Üstelik bu milyonerler diğer ülkelerdeki zenginlerin aksine servetlerini kendi başlarına inşa etti. Yani babalarından herhangi bir miras almadılar. Babaları bol sıfırlı hesaplar içinde yüzen Çinli gençlerin durumu ise biraz farklı. Bu kişilere “fuerdai” deniliyor. Batı dilinde özetle “İkinci nesil zenginler” olarak tanımlanıyorlar. Babaları zengin olanlar yani. 

BÜYÜK BÖLÜMÜ TEK ÇOCUK

Ülkedeki fuerdai sayısına dair henüz açıklanan bir rakam yok. Ama haklarında artık yeterince bilgiye sahibiz. Bir kere büyük bir kısmı tek çocuk. Yani babalarının miraslarının tek varisi konumundalar. Ayrıca daha çok gençler. Tamamına yakını 20’lerinde ya da 30’larında. Babaları gibi Mao dönemini görmedikleri için yoksulluğu bilmiyorlar. Bu nedenle dünya basınına sıkça lükse olan düşkünlükleriyle gündem oluyorlar. 

KÖPEKLERİNİ ÖZEL JETLE GEZDİRİYORLAR

Köpeklerini özel jetlerle gezdiriyorlar, sadece lüks spor arabası olanların dahil olabildiği kulüpleri var, zevk için para yakıyorlar ya da gittikleri eğlence yerlerine yüz binlerce dolar fatura ödüyorlar. Üstelik bu savurganlıklarını sosyal medya hesaplarından paylaşmaktan çekinmiyorlar. 

İkinci nesil zengin Çinliler eğitimlerini yurt dışında alıyor. Singapur, İngiltere, Fransa, Kanada ve ABD gibi ülkeler en sık tercih ettikleri ülkelerden bazıları olarak biliniyor. En popüler fuerdailer arasında Çin’in en zenginlerinden olan Wang Jianlin’in 30 yaşındaki oğlu Wang Sicong var. Bundan 3 yıl önce 580 milyon dolar olan hesabının fotoğrafını paylaşmıştı örneğin. 

BASIN ELEŞTİRİYOR 

Fuerdailer aynı zamanda hem ülkelerindeki lüks ürünler piyasasını hem de küresel lüks tüketim pazarını fazlasıyla canlandırıyor. İkinci nesiller sayesinde ayrıca Çin’de online alışveriş sitelerinin yıllık ciroları 250 milyar dolara ulaştı. Fuerdai’lerin 2025 yılında küresel çaptaki lüks endüstrisinin yüzde 46’sını oluşturması bekleniyor. Son teknoloji ürünlerinden vazgeçemeyen fuerdailer, robotsuz da yapamıyor. Bu çılgınları birçok filme de konu oldu. 

Ancak ikinci nesil milyarderlerin bu denli lükse olan düşkünlükleri Çin basını tarafından artık sıkça eleştirilmeye başlandı. Ülkenin lideri Xi Jinping de bu topa girdi ve fuerdaileri uyardı: “Zenginliğinizin nereden geldiğini unutmayın ve zengin olduktan sonra nasıl davranmanız gerektiğini öğrenin.”  

YENİ PARIS HILTONLAR

İşte Jinping’in bu uyarısını ardından fuerdailer para yakmanın dışına çıkmaya da başladı. Artık Çin’in zengin Z kuşağı kendi ilgi alanlarına göre piyasalara giriyor. Üstelik hem çok para yatırıyorlar hem de aldıkları eğitim sayesinde ve gidip gördükleri sayesinde girişimlerinde başarıyı da yakalıyorlar. Örneğin moda endüstrisi. Londra, New York, Paris, Milano… Modanın merkezindeki birçok etkinlikte artık kendi ayakları üzerinde durmaya başlayan fuerdailer en ön sıralarda yer alıyor. Armani, Prada, Dolce & Gabbana, Tommy Hilfiger ve dahası. Dünyaca tanınan lüks markalar Çinli yeni Paris Hiltonlar yani hem babaları milyarder hem de kendi alanlarında iş yapan fuerdailer aracılığıyla Pekin piyasasına giriş yapıyor. Veya İsviçreli lüks saat markası Breitling şimdilerde hiç düşünmeden Çin’e açılıyor.  Ya da yukarıda kısaca bahsettiğimiz Wang Sicong. Evet, lüks yaşantısı ile ön planda ama bir yandan da e-spor alanındaki yatırımları 100 milyon doları geçti bile. 

 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir