Fransız devi Çin’den kaçıyor mu?

Perakende sektörünün Fransız devi Carrefour, Çin’deki hisselerinin yüzde 80’ini Sunning.com’a devrediyor. Batılı kaynaklar ‘bir şirket daha Çin’den çıktı’ derken Çinliler ‘Çinli şirket Carrefour’un operasyonlarını alıyor’ yorumunu yaptı


Dünyanın en büyük perakende şirketlerinden biri olan Fransız Carrefour’un Çin’deki hisselerini satmak istediği bir süredir gündemdeydi. Bugün şirketin hisselerini kimin alacağı netleşti. Çinli Suning.com adlı elektronik perakendecisi Carrefour hisselerinin yüzde 80’ini alacak. Buraya kadar her şey normal. Normal olmayan ise bu haberin veriliş tarzı. Batılı kaynaklara göre ‘Çin’den bir dev marka daha çıkıyor’ Çinli kaynaklara göre ise ‘Çinli firma Carrefour’un Çin operasyonlarını alıyor.

4 MİLYAR EURO CİRO

Hangi bakış açısı doğru olursa olsun Carrefour, 1995 yılında beri faaliyet gösterdiği Çin’deki operasyonlarının yüzde 80’ini elektronik perakendecisi Suning.com şirketine 620 milyon euro karşılığında devrettiği gerçek. Carrefour’un 210 hipermarketinin bulunduğu Çin’deki cirosu 4 milyar euro seviyesine kadar düşmüştü.

1.4 MİLYAR EUROLUK SATIŞ

Carrefour ile Suning.com arasındaki anlaşmanın miktarının borçlarla birlikte 1.4 milyar euro’ya ulaşması bekleniyor. Anlaşma gereği Carrefour kalan yüzde 20 hissesini de Çinli şirkete devredip ülkedeki faaliyetini tamamen bitirebilecek..

Fransız perakende devi böylelikle Tesco ve Walmart’ın ardından çoğunluk hisselerini Çinli yerel firmalara devredenler arasına da katılmış olacak. Çin’de 93 mağazası olan Alman Metro şirketi de Çin’deki birimlerini geniş ölçekli yeniden yapılandırma çalışmaları kapsamında satmaya hazırlanıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’deki koronavirüs nedeniyle küresel ekonomide kayıp 1.1 trilton dolar olacak

Çin’deki Covid-19 salgını küresel piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çin’deki üretimin durması birçok uluslararası şirketin faaliyetleri aksatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir