Eylemler dış ticareti de vurdu

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi İstatistik Kurumu, Hong Kong’un toplam ihracatının eylül ayında yıllık bazda yüzde 7.3 azalarak 44.35 milyar dolara gerilediğini belirtti


Hong Kong’da devam eden protestolar, dış ticareti olumsuz yönde etkiledi. Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan son verilere göre, Hong Kong’un toplam ihracatının eylül ayında yıllık bazda yüzde 7.3 azalarak 44.35 milyar dolara gerilediğini belirtildi. Eylül ayında ithalatın değeri ise bir önceki yıla göre yüzde 10.3 azalarak 50 milyar dolara gerilemesi, Hong Konglu yetkilileri endişe içerisine soktu.

İTHALAT DA GERİLEDİ

Eylül ayında 4 milyar dolarlık ticaret açığı kaydedilirken, 2019 yılının üçüncü çeyreğini bir önceki çeyreğe göre mevsimsellikten arındırılmış bazda karşılaştırarak toplam mal ihracatının değeri yüzde 0.4 azaldı. Öte yandan, ithalatının değeri de yüzde 2.1 oranında azaldı.

YILSONU BEKLENTSİ YÜZDE 5

Ayrıca yetkililer bölge ihracatının Ekim ve Aralık ayları arasında her ay yüzde 4 ila 6 arasında düşüş yaşanacağını vurgularken, 2019 yılının tamamı için ise yüzde 5’lik düşüş beklediklerini öngördü. Eylül ayı, kentin toplam ihracatı açısından ABD pazarında için yıllık yüzde 24.3 düşüş gerçekleşirken, Güney Kore le birlikte en kötü performans gösteren ülkeler oldu.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir