Evli çiftler ayrı yaşıyor

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’ndeki yüksek ev ve kira fiyatları nedeniyle evli çiftler, ayrı şekilde yaşamak zorunda kalıyor.


Lam Lok ve Jason Chau… 7 yıldır evliler. Lam Lok 31 yaşında, Jason Chau ise 35’inde. Genç çift, Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde evli olmalarına rağmen ayrı evlerde yaşamak zorunda kalan yüzlerce çiftten sadece biri. Lam Lok, Hong Kong’un Doğu Bölgesi’ndeki North Point’te ailesiyle birlikte yaşıyor. Yani Tsing Yi bölgesinde kendi ailesiyle yaşayan eşi Jason Chau’dan yarım saat uzaklıkta…

10 ÇİFTTEN 1’İ AYRI YAŞIYOR

Son zamanlarda Çin karşıtı gösterilerle dünya kamuoyunun yakından takip ettiği Hong Kong, dünyanın en pahalı yerlerinin başında geliyor ve bölgedeki emlak fiyatları son 10 yılda yüzde 200’den fazla arttı. Yapılan araştırmalara göre Hong Kong’da neredeyse 10 evli çiftten 1’i ayrı yaşamak zorunda kalıyor.

Bunun nedeni Hong Kong’da ev fiyatlarının ve kira bedellerinin çok yüksek olması. Çiftler ayrıca çocuklarıyla birlikte 3 kişilik bir evi kiralayamıyor. Lam Lok ve Jason Chau çiftinin 3 yaşındaki kızları Yu mesela, pazartesinden perşembeye kadar annesi ile kalırken, haftanın diğer günleri babası dolayısıyla babaannesi ve dedesiyle birlikte kalıyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Rusya-Çin arasında 55 milyar dolarlık boru hattı

Demiryolu ve karayolu projeleri ile birbirine gittikçe daha çok bağlanan Rusya ve Çin, doğalgaz boru hattı ile de yakınlaşıyor. 5 bin kilometrelik boru hattı ile 5 milyar metreküp doğalgaz Rusya’dan Çin’e ulaştırılacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir