En çok araba üreten fabrika geçici süre kapatıldı

Çin’deki korovirüs salgını küresel ekonomiyi etkilemeye devam ediyor. Çin basını ise “Asya’nın hasta adamı” benzetmesi yapılan ülkelerinin çok kısa süre içinde yeniden canlanacağını söylüyor


Yılda 1.4 milyon araba üretimi olan Hyundai’ni Güney Kore’deki fabrikası Çin’den ithal eden parçaların gelmemesi nedeniyle gelecek haftaya kadar kapatıldı. Zararın en az 500 milyon dolar olacağı öngörülüyor. Aynı gerekçelerle Renault da Güney Kore’deki fabrikasını ve Fiat Chrysler de Avrupa’daki fabrikasını geçici süre kapatabilir.

KORONAVİRÜS VE ARABA SEKTÖRÜ

Volkswagen, Daimler, General Motors, Renault, Honda ve Hyundai üretimi Çin’e bağlı. Çin, dünyada en fazla araba üreten ülke ve en büyük pazar konumunda. Fabrikalar günlerdir kapalı. Dünyanın en büyük araba üreticisi Volkswagen’in üretiminin yüzde 40’ı Çin’de bulunuyor.

“ASYA’NIN HASTA ADAMI”

Çin basınından Batı’ya ise koronavirus cevabı geldi. Çin basınındaki yorumda “Çin ekonomisinin ‘çökeceği’ ileri sürülerek ‘Asya’nın hasta adamı’ deniyor. Bu teori kısa sürede çökecek. Çin iyileşecek. Ama bu fikirlere sahip olanlar iyileşemeyecek” denildi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir