Ekonomi serbestleştiriyor: Hedef dünyanın dörtte biri

Çin, yabancı sermaye sınırı olan sektör sayısını 48’den 40’a indirdi. Çin’in ekonomisini yurtdışına açması halinde 2040’da 22-37 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ve dünya ekonomisinin yüzde 15-26’sına ulaşması bekleniyor


Başta ABD olmak üzere korumacı politikalara karşı savaş açan Çin ekonomisini daha serbest hale getirmek için uzun süredir önemli adımlar atıyor. Dünyaya daha entegre olmakta amaç ise pastadan daha fazla pay almak. Çin’in ekonomisini yurtdışına açması halinde 2040’da 22-37 trilyon dolarlı bir ekonomik büyüklüğe ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu rakam ise dünya ekonomisinin o dönemki büyüklüğünün yaklaşık yüzde 15-26’sı anlamına geliyor. Yani dünyadaki ekonominin dörtte biri Çin’e ait olacak.

SEKİZ SEKTÖR YABANCI SERMAYEYE AÇILIYOR

Çin, yabancı sermayeye sınırlandırdığı sektör sayısını 48’den 40’a indirdi. Bu sektörler arasında finansın yanı sıra telekomünikasyon, ulaşım ve otomobil yer alıyor. Geçtiğimiz hafta Çin Başbakanı Li Keqiang, “Yabancı yatırımcı hisselerinin sınırlamasının menkul kıymetler, vadeli sözleşmeler ve hayat sigortası alanlarında öngörülen takvimden bir yıl önce, 2020’de kaldırma hedefine ulaşacağız” demişti.

Çin şu anda dünyada ticaretin yüzde 11’ine sahip ancak bu rakam hizmetler sektöründe yeterince büyük değil. Yüzde 6 düzeyinde olan dünya hizmetler sektörü iş büyüklüğü de serbestleşme ile birlikte artacak. Çinli şirketlerin de yurtdışına açılması ile hizmet gelirleri de artacak. Fortune 500 küresel listesinde 110 Çinli firma bulunuyor.

 

 

 

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir