Dünyanın süpermarketi: Yiwu

İçerisinde farklı çeşitlerde milyonlarca ürünün bulunduğu Çin’in Zhejiang eyaletine bağlı Yiwu bölgesi, büyüklüğüyle dünyanın süpermarketi olarak adlandırılıyor. İşte Yiwu hakkında bilinmesi gerekenler…


Bijutericiler, oyuncakçılar, hırdavatçılar, elektronik eşya satan mağazalara kadar içerisinde milyonlarca ürün barındıran Çin’in Zhejiang eyaletinin doğusunda yer alan Yiwu kenti, her yıl milyonlarca turiste ve iş insanlarına ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda hızlı bir büyüme yaşayan şehirde üretilen gündelik eşyalar dünyanın her köşesinde satılıyor. 100 ülkeden 15 bin yabancı şirket temsilcisinin yaşadığı Yiwu kenti aynı zamanda “Dünyanın Süpermarketi” olarak anılıyor. Her yıl bu süpermarkete dünya genelinden 400 binden fazla yabancı tüccar geliyor. Ayrıca Çin’de üretim yapan birçok firmanın da Yiwu’da ofisi bulunuyor.

55 BİN DÜKKÂN BULUNUYOR

Bölgenin en dikkat çeken yeri ise Futian adındaki mega çarşısı. Yan yana bloklar halinde yaklaşık 7 kilometre uzunluğunda toptan ve perakende satışlar gerçekleştirildiği yerde toplamda 55 bin adet dükkân bulunuyor. Dükkân alanları ortalama 6 metrekareye sahipken, bazı dükkanlar ortadan ikiye bölünerek farklı ürün satışı gerçekleştiriliyor.

2 AYDA GEZİLİYOR

Bölgeye ticaret yapma amaçlı birçok iş insanı ziyaretlerde bulunurken, mağazaların hepsini gezmek isten bir kişi aralıksız toplamda 2 ayda anca gezebiliyor. İş insanlarının bölgeyi ziyaret etmesindeki bir diğer etken ise ürünlerin oldukça ucuz olması.

215 BÖLGEYE İHRACAT

Farklı çeşitlerde Yiwu pazarında satılan ürünlerin ihraç edildiği bölge sayısı ise toplamda 215’i buluyor. Bunun yanı sıra 2005 yılında Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası tarafından ortaklaşa yayınlanan “Dünyayı Şok Eden Çin İstatistikleri” başlıklı raporda, Yiwu pazarının dünyanın en büyük ‘gündelik eşya’ toptan pazarı olduğu belirtildi.

YILBAŞI ÜRÜNLERİNİN YÜZDE 60’INI KARŞILIYOR

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Yiwu’daki pazarda milyonlarca farklı çeşitte ürünler bulunuyor. Fakat bu ürünlerden en dikkat çekeni ise yılbaşı süslemesi için satılan eşyalar oluyor. Yapılan bir araştırmaya göre, bölge yılbaşı kutlamaları için satılan ürünlerin yüzde 60’ını karşılıyor. Bölgenin bu denli dikkat çekici olması, son yıllarda birçok Youtuber’ın da ziyaretine sebep oldu.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir