Dünyanın en zengin yeri olacak Macao olacak

“Uzak Doğu’nun Las Vegas’ı” olarak kabul edilen Çin’in Macao Özel İdare Bölgesi’nin gelecek yıldan itibaren Katar’ı geçerek dünyanın en zengin yeri olması bekleniyor.


Yıllık 40 milyardan fazla kumarhane geliri ile “Uzak Doğu’nun Las Vegas’ı” olarak kabul edilen Çin’in Macao Özel İdare Bölgesi’nde ekonomik kalkınma sürüyor. Eski bir Portekiz kolonisi olan Macao, 1999 yılında yeniden anakara Çin’e bağlandı. Yani bu yıl Çin ile Macao’nun yeniden birleşmesinin 20’nci yılı. Bu nedenle Çin basınında Macao’daki dönüşüme dair veriler yayınlanıyor.  

MACAO’DA YÜZDE YÜZ ÇALIŞMA ORANI VAR

612 bin kişinin yaşadığı Macao’da Gayri Safi Yurtiçi Hasıla 55 milyar dolar. Başlıca geçim kaynağının turizm ve kumarhaneler olduğu Macao’da geçen yıl kişi başı gelir ise 120 bin dolardı. Macao’da gelecek yıldan itibaren kişi başı gelirin 143 bin dolar olması bekleniyor. Macao böylece 2020’de kişi başı gelirin 139 bin dolar olan Katar’ı geçerek dünyanın en zengin yeri olacak. Macao’da emeklilere 10 bin dolar ikramiye veriliyor. Macao’da ayrıca yüzde 100 çalışma oranı var. Herkese 1,245 dolar tasarruf ikramiyesi de veriliyor.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir