Dünyanın en uzun demiryolu hattı açılıyor

Çin’de kuzeydeki kömür madenlerinden elde edilen cevheri iç ve doğu bölgelere taşımak için dünyanın en büyük ağır yük demiryolu hattı açılıyor. 30 milyar dolarlık hat ay sonunda açılacak


Dünyanın en uzun ağır yük hattı olarak kabul edilen Çin’in kuzey madenlerinden doğu ve merkez illerine kömür taşımak için inşa edilen 30 milyar dolarlık demiryolu bu ayın sonunda açılacak. Haoji hattı, İç Moğolistan Özerk Bölgesindeki Haole Baoji’den yaklaşık 1.800km mesafedeki Jiang kentindeki Ji’an’a yılda 200 milyon ton kömür taşıyacak.

20 GÜNÜ 3 GÜNE DÜŞÜRECEK

Çin Demiryolları, son yedi yıldır hat üzerinde çalışıyor ve şu anda Jiangxi’nin Xinyu Şehrindeki Şangay-Kunming Demiryolu ile kesişen son bölümdeki çalışmaları tamamlıyor. Hat, Çin’in resmi olarak 1.100 GW olan kömürle çalışan tesisler ağına inşa aşamasında olan 259 GW kurulu gücü de eklemiş olacak. Çin hava kirliliğine maruz kalmasına ve yenilenebilir enerji üretmek için çaba göstermesine rağmen, enerjisinin yüzde 60’ını hala kömürden elde ediyor. Yeni hat, deniz yolu ile 20 güne çıkan süreyi üç güne düşürecek.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir