Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı artık Çin

Dünya enerji tüketiminin yüzde 25’ine sahip olan Çin, petrol ve doğal gazda dünyanın en büyük ithalatçısı konumuna geldi. Ülkenin petrol talebi son 5 yılda yüzde 30 artarak 13.8 milyon varil/gün oldu


Petrol ve doğal gaz talebinde dünya lideri olarak bilinen Çin, şu anda ise en büyük petrol ve doğal gaz ithalatçısı konumuna geldi. 1.4 milyar nüfusa sahip ülke, dünya enerji tüketiminin yüzde 25’ini oluşturuyor. Bu kadar büyük bir enerji ihtiyacı olan Çin’de, petrol ve doğalgaz ise büyük önem taşıyor. Yapılan araştırmalara göre ülkenin enerji talebinin yüzde 30’u petrol ve doğalgaz tarafından karşılanıyor.

6 YILDA PETROL TALEBİ YÜZDE 30 ARTTI

Petrol talebine paralel olarak dünyanın en büyük ithalatçısı olan ülkede, 2013’ten bu yana petrol üretimi yaklaşık yüzde 15 oranında düşüş gösterdi. Bunun yanı sıra petrol talebi ise son 6 yıllık süreçte yüzde 30 artarak 13.8 milyon varil/gün oldu. Ayrıca Çin’in toplam petrol kullanımının yaklaşık yüzde 75’i ithalata dayanıyor.

DOĞALGAZIN YÜZDE 70’İ TÜRKMENİSTAN’DAN

Çin’in doğalgaz ithalatında ise en önemli tedarikçisi Türkmenistan oldu. Türkmenistan, 2018’de Çin’in doğal gaz ihtiyacının yüzde 70’ini karşıladı. Fakat geçtiğimiz günlerde Rusya ile imzalana Sibirya’nın Gücü projesiyle bu dengenin değişeceği düşünülüyor. Ayrıca Çin’in LNG (sıvılaştırılmış petrol gazı) ithalatı, 2018’de yüzde 40’lık bir artışla gösterdi. Çin, 2022’den önce Japonya’yı geçerek dünyanın en büyük LNG ithalatçısı olacak.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir