Dünyadaki iPhone’ların yarısı Çin’de üretiliyor

Dünyada bulunan iPhone’ların yarısı, Çin’in Zhengzhou kentindeki Foxconn adlı fabrikasında üretiliyor. Fabrikada toplamda 350 bin kişi çalışırken, bölge ‘iPhone city’ olarak adlandırılıyor


Çin’in 9.5 milyonluk nüfusa sahip olan Henan’nın başkenti Zhengzhou kendinde Tayvanlı elektronik üreticisi Foxconn tarafından işletilen fabrika, dünyada bulunan iPhone’ların yarısının üretimini gerçekleştiriyor. Çalışanlarının ‘iPhone city’ olarak adlandırdığı fabrikada, 350 bin kişi istihdam ediliyor. 2010 yılında inşa edilen kompleks, hükümetin desteğiyle birlikte 600 milyon dolara kuruldu. 2016 senesinde New York Times araştırmasına göre, üretimin ilk iki yılında 56 milyon dolarlık kâr elde edildi.

HÜKÜMETİN DESTEĞİ BÜYÜK

Foxconn şirketine Zhengzhou’da üretim yapmaları için tonlarca destek sağlayan hükümet, vergi teşvikleri ve sübvansiyonlar gibi imkânlar da sunuyor. Bunun yanı sıra Çin hükümeti, fabrikaya yeni yollar açarken, enerji santralleri inşa etti ve enerji ve nakliye maliyetlerini karşıladı. Ayrıca, hükümet iPhone’un en yoğun üretim dönemlerinde fabrikaya işçi alımında destek olurken, eğitim ve ev işçiliği konusunda bile yardımcı olabiliyor.

GÜNDE 500 BİN IPHONE ÜRETİLİYOR

Dünyadaki iPhone’ların yarısını üreterek çok ciddi bir üretim kapasitesine sahip olan fabrikada, ürünün yeni modellerinin piyasaya sürülmeden önceki döneminde yoğun çalışmalar gerçekleştiriliyor. Çoğunlukla yaz aylarına denk gelen bu dönemde, günde 500 bin iPhone üretimi yapılıyor. Yani zamansal açıdan her 350 dakikada bir iPhone üretilmiş oluyor.

İŞÇİLER İÇİN YAŞAM ALANI

Çalışanlarının bölgeyi ‘iPhone city’ olarak adlandırmasının sebebi ise bölgede büyük bir yaşam alanının olmasından kaynaklanıyor Çalışanlar bölgedeki 12 katlık binalarda yaşarken, gıda ve giyim başta olmak üzere birçok farklı sektörden dükkân satışlarını gerçekleştiriyor.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin virüsü yendi ama ilk ayları kaybetti

Dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda ilerleyen Çin, 2020 yılına virüsle başladı. Etkileri azalsa da ilk çeyrek ekonomide kalıcı hasar bıraktı. Sanayi üretimi ilk iki ayda yüzde 13.5 düştü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir