Dünya hava trafiği ilk kez düşebilir

Koronavirüs nedeniyle hava trafiği küresel finans krizinden bu yana geçen 12 yıldan bu yana ilk kez düşecek. Havayolu şirketlerinin 29 milyar dolar olacağı ve trafiğin de yüzde 4.7 düşeceği tahmin ediliyor


Küresel havayolu endüstrisi, yeni koronavirüs salgını nedeniyle 10 yıldan uzun bir süredir büyük mali kayıplarla ve ilk düşüşüyle karşı karşıya kalabilir. Uluslararası Hava Taşımacılığı Otoritesi IATA’nın yaptığı açıklamaya göre, virüsün talep üzerindeki etkisinin 29 milyar dolardan fazla olacağı belirtiliyor. Salgın ayrıca, IATA’nın büyüme tahminini ortadan kaldırarak ve 2008 – 2009 küresel finans krizinden bu yana ilk genel talep düşüşünü işaret ederek küresel trafiği yüzde 4.7 daraltacak.

Koronavirüs dünya çapında 2.200’den fazla insanı öldürdü. Dünya genelinde enfekte olanların toplam sayısı da 76.000’in üzerinde. Bu nedenle onlarca havayolu Çin’e olan uçuşlarını iptal etti veya azalttı. Pekin ayrıca virüsü kontrol altına almak için 780 milyondan fazla insanı seyahat kısıtlamaları altına soktu ve tüm yurtiçi ve uluslararası tur paketlerini askıya aldı. IATA uzmanları “Asya-Pasifik pazarlarına daha fazla yayılırsa, o zaman diğer bölgelerden gelen havayolları üzerindeki etkiler daha büyük olacaktır” yorumunu yapıyor. Havayolları da şimdiden etkiyi hissetmeye başladı. Qantas Airlines yaptığı açıklamada, virüsün şirketin mali yılının ikinci yarısından itibaren 100 milyon dolar vergi öncesi kar elde edebileceğini söyledi. Air France-KLM ise virüsün Şubat ve Nisan ayları arasında kazancını 216 milyon dolar kadar azaltabileceğini açıkladı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir