Dışa açılan Çin’de firmalar globalleşmek zorunda 

Finans başta olmak üzere piyasalarını yabancı yatırımcıya açan ve yasakları kaldıran Çin, bazı sektörlerde yüzde 10-20 arasında pazar payı kaybedecek. Çinli firmalar da rekabet edebilmek için küreselleşmek zorunda kalacak


Çin, iç pazara yabancı erişimini artırmak için tarihi adımlar atıyor. Çin hükümetinin, yabancı firmaların iç pazarda faaliyet göstermesini kolaylaştırma çabaları, Çin’in kendi şirketlerinin küresel oyuncular olmasını zorunlu kılacak. Rekabet için Çinli firmalar da yurtdışında büyümek zorunda kalacak.  Çin, önceliği finans sektörüne verdi ve yabancı sınırlarını kaldırmak için uzun süredir beklenen duyuruları yaptı. Bazı ticaret firmaları da yürürlüğe giren yeni dış yatırım yasasını kullanarak faaliyete geçmeye hazırlanıyor. 

YÜZDE 10-20 YABANCIYA GEÇEBİLİR

Çin’de bazı tahminlere göre yabancı şirketler pazarının yüzde 10 ila yüzde 20′sini ele geçirmesini bekliyor. Ancak işletmelerin bundan daha fazlasını elde edip edemeyeceği sorusu hala gündemde. Çin, yabancı ve yerli oyuncuların enerji sektöründe yeni teknolojilerin üretilmesinde eşit pazar erişimine sahip olmalarını sağlamak için politikalarını yeniden ayarlanacak. Burada hedef yeni önlemlerle istikrarlı bir dış yatırım çekmek, şeffaf, öngörülebilir bir yatırım ortamı yaratmak var. 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin ile ABD arasındaki olumlu hava sürüyor

Çin ile ABD arasında Hong Kong ve Tayvan gibi krizler sürerken iki süper güç bir yandan da dünyaya olumlu mesajlar veriyor. İki ülke yarın ticaret anlaşmasını imzalayacak. Bu imzadan önce ABD, Çin’i “kur manipülatörü” ilanından vazgeçti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir