Dijital yuan Alibaba egemenliğini azaltacak

Çin’de ödemelerin yüzde 55’ini elinde bulunduran Alibaba’nın ödeme hizmeti şirketi Alipay gibi firmaları zor günler bekliyor. Çünkü Çin’in dijital yuan’ı devreye almasıyla bu firmaların Pazar payları düşecek ve bankaların işi kolaylaşacak


Çin, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları için dijital yuan’ı hazırladı. Çin Merkez Bankası (PBoC), dijital para biriminin pilotunu yürürlüğe soktu. Şimdiye kadar dört şehirde yaygınlaşan paranın kısa sürede ülke geneline yayılması bekleniyor. Bu gelişmelerin ardından Çin’de düzenleyici kurumlar, önümüzdeki dönemde dijital para biriminin Çin’deki yerel fintech ve ödeme hizmeti şirketlerinin piyasadaki hakimiyetini azaltacağını açıkladı.

DOLARİZASYONU DA ENGELLEYECEK

Aynı zamanda dolarizasyonda da etkisinin olması bekleniyor. Dijital yuan, Çin’in finans sisteminde Alibaba, Tencent gibi kurumların baskınlığını azaltırken bankaların gücünü artıracak. Çünkü ülkedeki dijital ödemeler ve bankalar arası işlemler daha da basitleşecek. Alipay, 2020 itibarıyla Çin’in 19 trilyon dolarlık mobil ödeme pazarının yüzde 55’ini elinde tutuyor. Bankalar için daha uygun bir oyun alanı ortaya çıkarken Alibaba ve Tencent, bankalar elektronik ödemelerde daha fazla aktif olacak.

HEDEF KÜRESEL AÇILMA

Fintech firmaları ise yeni para biriminde de önemli rol oynayacakları görüşünde. Çin’de hedef sermaye kontrollerini gevşetme ve kademeli olarak küresel sisteme adapte olma yönünde. Geçtiğimiz yıl, Merkez Bankası bölgede kullanılan yerel para birimi ve merkez bankaları için yuan varlıklarının kullanımı konusunda önemli adımlar attı. Aynı zamanda finans piyasalarının dışa açılması için de çeşitli düzenlemeler yapılıyor.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir