Davos 50 yaşında: Bu yıl da Çin tartışmaları masada olacak

Dünya Ekonomik Formu’nun İsviçre’nin Davos kasabasındaki zirvesi bu yıl 50’nci yılını kutluyor. 21-24 Ocak tarihlerinde düzenlenecek zirvede ticaret savaşının yanı sıra Çin merkezli 5G teknolojisi masada olacak


Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) düzenlediği Davos Zirvesi, bu yıl 21-24 Ocak tarihlerinde düzenlenecek. İsviçre’nin Davos kasabasındaki zirveye Türkiye ve Çin’in de dahil olduğu 50’den fazla ülkeden misafir katılacak. 600’den fazla konuşmacı düşüncelerini dile getirecek. Bu yıl ayrıca Davos’un 50’nci yılı olacak. Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın temsil etmesi bekleniyor. Katılımcılar Çin ile ilgili ise ABD ile yaşanan ticaret savaşı ve 5G teknolojisini görüşecek.

HUAWEI VE 5G

ABD basınına göre Davos’ta en çok tartışılacak konulardan birisi Çinli teknolojisi devi Huawei’nin liderlik ettiği 5G teknolojisi olacak. ABD, başta Avrupalı ülkeler olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki devletlere 5G altyapısı konusunda Çinli Huawei ile işbirliği yapmamaları konusunda baskı yapıyor. ABD yönetimi, Huawei’nin müşterilerinin bilgilerini Pekin yönetimine vermekle suçluyor. Huawei şirketi ise bu iddiaları kesin bir dille reddediyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir