Çinliler sayesinde dünyanın en zenginleri oldular

Forbes dergisi ile Bloomberg ajansının verilerine göre Çin’de artan lüks tüketim sayesinde Francois Pinault, Bernard Arnault, ve Francoise Bettencourt Meyers servetlerini katladı. Bernard Arnault, Amazon’un kurucusu ABD’li işadamı Jeff Bezos’u geçerek dünyanın en zengin kişisi oldu


Forbes dergisinin her yıl açıkladığı en zenginler listesine bu yıl lüks tüketim firmaları damgasını vurdu. Bloomberg ajansının haberine göre de Çin’de artan lüks tüketim sayesinde Francois Pinault, Bernard Arnault, ve Francoise Bettencourt Meyers servetlerini katladı. Dünyanın yeni en zengin kişisi ise Fransız iş adamı Bernard Arnault oldu. 117 milyar dolarlık kişisel serveti ile ransa merkezli birçok lüks markayı içinde barındıran LVMH’nin CEO’su olan Bernard Arnault, Amazon’un kurucusu ABD’li işadamı Jeff Bezos’u geçerek dünyanın en zengin kişisi oldu.

EN ZENGİN KADIN DA LÜKS TÜKETİM SEKTÖRÜNDEN

En zenginler listesinde kadınların zirvesinde de yine lüks tüketim ürünleri sunan Fransız kozmetik devi L’Oreal’in baş mirasçısı Francoise Bettencourt Meyers oldu. Francoise Bettencourt Meyers’in kişisel serveti 59.3 milyar dolara ulaştı. 1980’ler ve 1990’larda doğan Çinli gençler, küresel lüks harcama piyasasını yeniden şekillendiriyor. Çinliler’in lüks harcamaları 2025 yılında 178 milyar dolara ulaşacak. Çin’in 658 dolar milyarderinin çocuklarını sayısı 10 milyonu aştı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir