Çinliler köprüde çoğunluğa talip

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki hisselerini satan İtalyan ortak Astaldi’nin payına talip olan Çinlilerin çoğunluk hissesini istediği iddia edildi. Bloomberg’ün haberine göre China Merchants Group Ltd ile görüşmeler devam ediyor


Türkiye’de önemli altyapı projeleri arasında yer alan İstanbul’daki Yavuz Sultan Selim Köprüsü için Çinliler ile görüşmeler devam ediyor. Köprüyü yapan konsorsiyumların ortaklarından İtalyan Astaldi’nin geçen yıl sermaye arttırmak için Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki hisselerini satmak istemesi üzerine Çinli bazı grupların ilgilendiği yönünde haberler çıkmıştı.

Dün Bloomberg de bu iddialara bir yenisini ekledi. Bloomberg, China Merchants Group Ltd’in çoğunluk hissesini almak için görüşme halinde olduğunu iddia etti. Bloomberg’e göre IC Yatırım Holding ile pazarlık süreci devam ediyor. Anlaşmaya yakın olduğu belirtilirken İtalyan ortak Astaldi’nin hisselerini satması sonucu IC Yatırım’ın da köprünün yüzde 100 oranında hissesini elinde tuttuğu vurgulandı.

GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Geçtiğimiz aylarda IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, Astaldi’ye ait hisseler ile IC Holding’e ait hisselere Çinli bir yatırım grubunun talip olduğunu belirtmiş ve “Görüşmeler sürüyor. Henüz son aşamaya gelinmedi. Görüşmeler tamamlandığında Çinli yatırımcı, ayrıca ‘refinansman’ da yapacak” açıklamasında bulunmuştu.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

10 unicordan sekizi Çin ve ABD’de 

Ticaret ve teknoloji savaşları her iki tarafa da zarar verse de değeri 1 milyar doları aşan start-up’larda (unicorn) Çin ve ABD dünyanın yüzde 79’una sahip. Dünya unicorn listesinde Çin’in 227 ABD’nin ise 233 firması var. En büyük girişim ise 150 milyar dolarla Çin’den

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir