Çinliler ilk alışverişte temel ihtiyaçları aldı

Milyarlarca yuanlık kupon ve çekin dağıtıldığı Çin’de halkın tekrar alışveriş yapması sağlanmaya çalışılıyor. İlk alışverişlerde temel ihtiyaç maddeleri alındığı tespit edildi


Kovid-19 salgınının ardından hayatın normale döndüğü Çin’de tüketiciler ilk alışveriş günlerini tamamladı. Alışveriş alışkanlıkları takip edilen müşterilerin milyarlarca dolarlık kuponlarını ve çeklerini ağırlıklı olarak temel ihtiyaç duyulan şeylerde harcadıkları ve marketlerde süpermarketlerde harcama yaptıkları görüldü. Çok küçük bir kitle restoran, cafe ve diğer turizm işletmelerine giderek harcama yaptı.  

62.9 MİLYAR YUAN KUPON

Tüketimin tekrar canlanması için çeşitli teşvikler verilen Çin’de tüketim eğilimlerinin ve miktarının eski günlerine gelmesi amaçlanıyor. Bu amaçla e-ticaret firmaları, perakende sektörüne yerel otoritelere ve şirketlere destek olmak amacıyla kupon ve çekler dağıttı. Amaç yeni bir harcama yaratmaktan ziyade insanların tekrar alışveriş yapma içgüdüsüne sahip olmalarını sağlamak. 34.9 milyar yuanlık kuponların tüketime ilave katkısının 62.9 milyar yuan olduğu hesaplanmış. Yani her bir kuponun tüketime olan katkısı 1.8 kat büyüklüğünde.

NAKDİN ETKİSİ BU KADAR OLMAZDI

Pekin’de bulunan Finans ve Ekonomi Üniversitesi Uluslararası Finans Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı araştırmayı açıklayan Zhang Qidi, “Vatandaşlara kupon dağıtılmayıp ellerine nakit verilseydi harcamak yerine bunu ellerinde tutmayı tercih edebilirlerdi” dedi. 28 yıl aradan sonra ilk defa küçülme yaşayan Çin ekonomisinde perakende satışlar marta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15.8’lik bir düşüş yaşamıştı. Yağ, gıda malzemeleri ve baklagillerde yüzde 19.1 artış olurken araç satışları yüzde 18.1’lik düşüş yaşamıştı. Yeme içme sektörü de yüzde 46.8 düşüş yaşamıştı. 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir