Çinli turistlerin ABD merakı azaldı

ABD ile Çin arasında her geçen gün artan ticaret savaşı turizm sektörünü de vurdu. Açıklanan son verilere göre ABD’deki Çinli turist sayısında yüzde 5.3’lük düşüş yaşandı. ABD’li marka yöneticileri ise bu durumdan dolayı endişeli


2018 yılının başlarında ABD ile Çin arasında ilan edilen ve gerilimi sürekli artan ticaret savaşları, turizm sektörünü de etkiledi. 1.4 milyar nüfusuyla dünyanın farklı bölgelerine en çok turist gönderen ülke konumunda olan Çin, ticaret savaşının etkisiyle ABD’deki seferlerinden vazgeçti. ABD Ulusal Seyahat ve Turizm Ofisi’nin son yayımladığı verilere göre ABD’ye giden Çinli turist sayısı yüzde 5.3’lük düşüşle 2.9 milyona geriledi. 15 yıl sonra yaşanan bu düşüşün bir diğer sebebinin ise Çin para birimi yuanın ABD doları karşısında değer kaybetmesi olarak görülüyor. ABD ekonomisine katkıda bulunma amaçlı kurulan Brand USA kuruluşunun CEO’su Chris Thompson ise, Çinli turistlerin dünya turizm pazarı alanında büyük bir öneme sahip olduğunu ve ABD için çok kritik önem taşıdığını söyledi.

İŞ ALANLARINI ETKİLİYOR

ABD Seyahat Birliği (USTA) tarafından Mart ayında yayımlanan bir rapora göre, seyahat ve turizm sektörü 15.7 milyon doğrudan ve dolaylı Amerikan iş alanlarını destekliyor. Devam etmekte olan ABD ile Çin arasındaki gerilimin ABD turizm endüstrisi üzerindeki muhtemel etkilerini yorumlayan Thompson, “Her zaman izliyoruz ve bakıyoruz, çünkü bu tarz gerilimler özellikle seyahat politikasıyla ilgili olarak çok önemli bir etkiye sahip ve bu durum iş alanlarını etkiliyor” diyerek endişelerini dile getirdi. ABD turizm endüstrisinin Çinli ortaklarla güçlü bağlara sahip olduğunun da altını çizen Thompson, bu bağları yeniden canlandırmayı dört gözle beklediklerini söyledi.

TÜRKİYE’YE İLGİ ARTTI

ABD kriziyle birlikte rotasını başka ülkelere çeviren Çinli turistlerin en önemli uğrak noktalarından birisi de Türkiye oldu. Tarihi zenginlikleriyle birçok turiste ev sahipliği yapan Türkiye’ye, son 10 yılda gelen Çinli turist sayısı yüzde 537 arttı. 2008’de 61 bin Çinli turist Türkiye’yi ziyaret ederken bu rakam 2018 yılında 349 binlere ulaştı. Gittiği ülkelerde yüksek rakamlarda harcama yaptıkları bilinen Çinli turistlerin tüm ülkelere seyahat sayısının ise 2020’de 160 milyona çıkacağı konuşuluyor. Son dönemlerde turizm atağıyla dikkatleri üzerine toplayan Türkiye’nin ise gelecek yıllarda bu pastadan daha fazla pay alması bekleniyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir