Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu


Avustralya ve Çin arasında ticaret gerilimi yaşanıyor. Çin’in en büyük süt ürünleri ve dondurma üreticisi Mengniu, geçen yıl kasım ayından bu yana Avustralyalı Lion Dairy adlı şirketi satın almak için görüşüyordu. Avustralya Lion’un sahibi Mitsubishi’ye ait Japon Kirin adlı firma ile masada olan Çinli Mengniu’ya Avustralya Hükümeti engel oldu. Geçtiğimiz hafta Avustralya hükümeti, bu satışa engel olmak için çalışma başlattığı yerel gazetelerde yer almıştı. Avustralya Hazine Bakanı Josh Frydenberg, 430 milyon dolarlık  anlaşmanın onaylanmasından yana olan Yabancı Yatırım İnceleme Kurulu’nun (FIRB) tavsiyesine karşı çıkmıştı.

30 BİN ÇALIŞANI VAR

O süreç bugün tamamlandı ve Avustralyalı Lion’un Çinli şirkete satılmayacağı ifade edildi. Avustralya’nın en büyük süt ürünleri firması olan Lion’un Dare, Farmers Union Iced Coffee ve Daily Juice gibi markaları var. Japon Kirin’den yapılan açıklamada “Bu sonuçtan dolayı hayal kırıklığına uğradık ve şimdi Lion Süt Ürünleri ve İçecekler işiyle ilgili yolları değerlendireceğiz” denildi. 2 milyar dolar cirosu olan Mengniu’nun 30 binden fazla çalışanı bulunuyor.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin birinci Türkiye ikinci sırada

Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları listesine Çin ve Türkiye yine damga vuran ülkeler oldu. Listede en fazla müteahhit veren ülke 74 şirketle Çin olurken 44 şirket ile Türkiye ikinci sırada yer aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir