Çinli milyonere lüks hayatı yasaklandı

12.6 milyar dolarlık serveti ile Çin’in en zenginlerinden olan Wang Jianlin’in tek varisi olan 31 yaşındaki oğlu Wang Sicong’e lüks harcamaları yüzünden yasak geldi. Yasaklar arasında first class uçağa binmeme ve golf oynanama gibi aktiviteler yer aldı


Çin haber ajansı South China  Morning Post’un (SCMP) yayımladığı habere göre, 12.6 milyar dolar servetiyle Çin’in en zenginlerinden olan Wang Jianlin’in tek varisi olan 31 yaşındaki oğlu Wang Sicong’ın lüks hayatı yasaklandı. Şangay Mahkemesi tarafından alınan karara göre, Wang’ın kişisel borcunun yaklaşık olarak 21.6 milyon dolara yaklaştığını ve bunun 500 bin dolarlık kısmını ödemediği için yasağın geldiği belirtildi. Bunun yanı sıra mahkeme, Wang’ın sosyal vatandaşlık kredisini de düşürdü.

311 BİN PAUNDLUK KAREOKE FATURASI

Wang’ın harcamalarında en dikkat çeken kısım ise kareoke faturası oldu. Köpeği için ve aldığı iPhone telefonlara milyonlarca para aktaran Wang, gittiği kareokede toplamda 311 bin paundluk ödeme yapması ise görenleri bir hayli şaşırttı.

TATİLE GİTMESİ YASAK

Yine Şangay’daki mahkeme kararıyla birlikte Wang’ın tatile gitmesi ve first class uçuşlarda yer alması yasaklandı. Ayrıca milyonerin mülk satın alması, lüks otellerde konaklaması, golf oynaması ve gece kulüplerine gitmesi de yasaklar arasında yer aldı.

SOSYAL KREDİ SİSTEMİ YOLDA

Wang’ın tüm ülkede büyük yankı uyandıran mahkeme kararının ardından, ülkenin vatandaşlarının davranışını izleyen ve onları sıralayan sosyal kredi sistemini akıllara geldi. İnsanların sosyal puanlarına göre ödüllendirileceği veya cezalandırılabileceği sistem için Çin, geniş bir gözetim durumu oluşturma amaçlı 170 milyon güvenlik kamerasını yapay zekâ ve yüz tanıma teknolojisiyle birleştirmek için çalışıyor. Sistemin 2020 yılına kadar tam olarak faaliyete geçmesi planlanırken, halihazırda ülkenin çeşitli şehirlerinde denenmeye devam ediyor.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’deki koronavirüs nedeniyle küresel ekonomide kayıp 1.1 trilton dolar olacak

Çin’deki Covid-19 salgını küresel piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çin’deki üretimin durması birçok uluslararası şirketin faaliyetleri aksatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir