Çinli milyarderlerin yat alerjisi

Dünyada Rus, Arap, Amerikalı veya Avrupalı milyarderler süper yatlarından inmezken Çinli milyarderler oralı değil. Milyarder sayısı hızla artan Çin, 200 süper yatın sadece üçüne sahip


Çin’in zenginleri dünyanın geri kalanından farklı. Rus, Amerikalı ya da Avrupalılar gibi süperyat almıyorlar. Dünyada zenginler özellikle Rus oligarklar ile Arap milyarderler aldıkları süperyatlar, futbol kulüpleri ve lüks markalar ile tanınır. Ama durum Çinli zenginler için pek de öyle değil. Mütevazı büyüklükte bir süperyat için bile Çin’de alıcı bulmak neredeyse imkansız.

324 MİLYARDER VAR

Üstelik Çin dünyada en fazla milyarder çıkaran ülke. Hatta en hızlı çıkaran ülke. Çinli milyarderlerin sayısı 2019 yılı itibarıyla 324 oldu. Üstelik en çok milyarderim yaşadığı şehirler listesine bakılınca ikinci sırada Hong Kong ve altıncı sırada da Pekin var. Buna rağmen dünyadaki en büyük 200 yatın sadece üçü bir Çinliye ait. 

BEŞ YILDIR YAT SATAMIYORLAR

Çin’den beklentiler de yüksekti. 2012 yılında Çin Cruise ve Yat Sanayicileri Birliği, 2020 yılına kadar Çin’de 100 bin lüks gemi olacağı öngörülüyordu. Ancak buna rağmen sadece 3 bin yat var. Bazı tersane sahipleri Çin’de son beş yıldır hiç yat satamadığını söylüyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir