Çinli Huawei Hindistan’da 5G hazırlıklarına başlıyor

Dünyanın en büyük ikinci internet pazarına sahip olan Hindistan’da, Çinli teknoloji devi Huawei 5G altyapısı için düğmeye bastı. ABD’nin yaptırımlarına maruz kalan Huawei, Hint pazarındaki ağırlığını artırmayı hedefliyor


Çin’den sonra 1.3 milyar nüfusuyla dünyanın en büyük ikinci kalabalık ülkesi olan Hindistan’da 5G için düğmeye basılıyor. 5G denemelerini gerçekleştirmek için harekete geçen Çinli teknoloji devi Huawei, önümüzdeki günlerde çalışmalarına başlayacak. Hindistan Teknoloji ve İletişim Bakanı Ravi Shankar Prasad, Hindistan’da 5G hizmetlerinin daha hızlı sunulmasını sağlamak için piyasadaki oyunculara denemeler için böyle bir imkân sunduklarını söyledi. Huawei’nin Hindistan CEO’su Jay Chen ise Hindistan telekom endüstrisini geliştirmek için yüksek kaliteli ağlar oluşturacaklarını belirtti.

600 MİLYONDAN FAZLA İNTERNET KULLANICISI

Hindistan’da nüfusa paralel olarak internet kullanımı da bir hayli fazla. Ülkenin yarısından fazla yani 600 milyondan fazla kişi interneti aktif bir şekilde kullanıyor. Bu nedenle Huawei’de Hindistan pazarının potansiyelinin farkına varmış durumda. 2019 yılında ABD’nin ağır yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan Çinli Huawei, yaptığı bu hamleyle birlikte rotasını farklı ülkelere çevirdiği konusunda yorumlandı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir