Çinli gençler evlerini paylaşıyor

Çin’de kira ücretlerini paylaşmak ve şehir merkezine yakında oturmak isteyen gençlerin yüzde 85’i evlerini paylaşıyor


1.3 milyardan fazla nüfusuyla ile dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de büyükşehirlerde yaşam her geçen gün daha da zorlaşıyor. Büyükşehirlerde yaşamaya devam etmek isteyen gençler de çareyi evlerini başkaları ile paylaşmakta buluyor. Çin basınındaki haberlere göre Çinli genç kiracıların yüzde 85’inden fazlası evini bir başkası ile paylaşıyor. Çinli gençlerin kira ücretini bölüşmek ve şehir merkezinde yaşamaya devam etmek için evlerini paylaştıkları belirlendi. Çin’de bu yıl bir odanın kirası ortalama yüzde 10 attı.

EN BÜYÜK ARTIŞ PEKİN’DE

Yapılan araştırmalara göre Çin’de en fazla oda fiyatı artışı başkent Pekin’de oldu. Buna göre Pekin’de bir odanın kirası 2 bin yuan yani 285 dolara kadar çıktı. Pekin’i en yüksek oda kiralarında Şanghay, Hangzhou ve Shenzhen takip etti. Bu şehirlerdeki oda kiraları da bin 800 ile 2 bin yuan arasında değişiyor. Çin merkezli online ev kiralama sitesi Baletu verilerine göre ortalama bir oda ise 18 ile 20 metrekare arasında değişiyor.  

ŞEHİRLERDE YAŞAM ARTIYOR

Çin hükümeti ülkedeki kira sistemine destek olmak için 5.85 milyar dolarlık yatırım kararı aldı. Bu kapsamda 16 pilot bölge seçildi. Öte yandan ülkede şehirlerde yaşama hızla artıyor. Çin’de halihazırda 690 milyon kişi şehirlerde yaşıyor ve önümüze 15 – 20 yıl içinde 300 milyona yakın kişi daha şehirlerde yaşamaya başlayacak. 1980’de şehirde yaşam oranın sadece yüzde 18 olduğu Çin’de günümüzde 662 şehir bulunuyor. Bu 662 şehrin de 160’ının nüfusu 1 milyonun üzerinde.

 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir